Elektronik Baskı Devre Yapımı Hakkında

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Baskı Devre Nedir?

Elektronik devreler ve baskı plaketi üzerine monte edilen bakır plakettir. Bu plaketin üzerine entegre, kondansatör, direnç , zener diyotlar ve yarı iletken yonga çhipleri gibi bir çok elektronik elemanların yerleştirildiği ve montajlandığı işlenmiş bakır pilakete baskı devre denir.Baskı devrenin hazırlanışı hakkında birden fazla yöntem vardır. Lise öğrencilerin kullandığı ütü vasıtasıyla hazırlanan baskı devreler diğer taraftan profesyonel olarak hazırlanan ve direkt olarak yazıcı tipi makinayla plakete çizilen yöntem bunların bağzılarıdır.Biz size en çok bilinen ve yapılan ütü yöntemini anlatacağız.

Baskı Devrenin Ütü İle Bakıra Nakili

Bu tip Yöntem genelde amatör elektronikçilerin ve lise ayrıca üniversite öğrencilerin kullandığı basit sistemdir. Bu yönde ilk önce gerekli olan alet ve edevatlar şunlardır.
Yapılacak devreye uygun bakır plaket, Bilgisayarda işlenen ve kullanıma hazır devre çizimi yani proje, Projenin kağıta atanması için en verimli olan birden fazla kuşe kağıdı, Kağıttan bakıra devre hatlarının aktarılmasını sağlayan sıcaklık ütü, baskıdan sonra ise bakırın hatların dışında kalan bölgelerini eritmek için kimyasallar Pelhidrol ve Tuz ruhu.

facebook müşteri hizmetleri

İlk önce hazırladığımız projeyi kuşe kağıta yazıcıyla yazdırıyoruz sonrasında kuşe kağıdı bakır levhanın üzerine uygun şekilde kapatıyoruz ve üzerine fazla bastırmadan ütü ile sıcaklığı verip gezdiriyoruz yaklaşık 15 dk. İşlem bittikten sonra bakır levhanın bir ucunun altına kalem koyuyoruz rampa misali ve sonra soğumasını bekliyoruz. Soğuduklan sonra su ile kağıdı eritip çıkarıyoruz yani bakır levhayı yapışan kuşe kağıdı su ile yıkyoruz. Hatlar ortaya çıkıyor çıkmayan yerleri cd kalemiyle çiziyoruz. Bu işlem ise açık alanda yapılması gerekli çünkü kimyasal madde kullanacağız. Pelhidrol ve tuz ruhunu pilaketin sığabileceği kaba kotup karışlırıyoruz ve sonrasında plaketi kabın içine koyup erimesini bekliyoruz hatlar kalacak ve kullanılmayan bakır bölgeler eriyecek. Zaten kimyasal sıvı yeşil rengini aldığı anda bakır eriyor demektir. Belirli bir süresi yoktur işlem bittikten sonra plaketi su ile iyice yıkıyoruz ve sonunda baskı devremiz hazır olmuş oluyoruz. İşlemlerdn sonra elemanların montajlanacağı yerleri ince kıl matkapla deliyoruz ve artık montajlamasını yapıp devreyi bitriyoruz. Kolay gelsin.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

One thought on “Elektronik Baskı Devre Yapımı Hakkında

  • 29 Nisan 2016 at 09:01
    Permalink

    Harika bir çalışma teşekkür ederim

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir