Elektroniklere Gelecek Vergi’de Geri Adım

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

2 Temmuz tarihinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi “Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle karşılaştığını göreceğiz” şeklinde bir açıklama yaparak ithal elektronik ürünlere ek verginin kısa bir süre sonra geleceğini söylemişti. Zeybekçi’nin dün yaptığı yeni açıklama ise kafaları biraz karıştırdı.

Reuters’da yer alan habere göre ekonomi bakanı bu kez “Tablet, cep telefonunda fiyat artırıcı ek gümrük vergisi, telafi edici vergi uygulaması asla olmayacak” dedi. Bu cümle ise ek vergi uygulamasında geri adım atıldığı yönünde bir izlenim uyandırıyor. Bunun yanında Zeybekçi son iki yıldır haksız rekabeti önlemek için Dünya Ticaret Örgütü’nün belirlediği kurallar çerçevesinde bir takım önlemlerin alındığını ve 40 milyar doları aşan ithalatın ülke menfaatleri için kontrol altına alındığını da belirtti.

facebook müşteri hizmetleri

Teknoloji ürünleri ile ilgili olarak alınacak tedbirlerin fiyatı artırmak ile olmayacağını söyleyen bakan, yeni gelecek ek gümrük vergisinin asla olmayacağını ancak Türkiye’de üretim için destekleyici ve teşvik edici kararlar alındığını söyledi. Yaklaşık 2 hafta önce Milliyet gazetesinde yayınlanan ropörtajda da yerli üretim konusunda “Bunu niye Türkiye’de üretmiyorsunuz’ dedik. Bunun katma değerinin, işçiliğinin, teknolojisinin, Türkiye’de üretilsin diyoruz biz. Kendimiz bir cep telefonu markası çıkaralım anlamında söylemiyorum. iPhone ya da başka markalar adı her neyse getirsinler Türkiye’de üretsinler istiyoruz. Teknolojinin montajdan da başlayarak bir şekilde yavaş yavaş Türkiye’de bir tortu bırakacak şekildi bu teknolojinin Türkiye’ye gelmesini istiyorum” şeklindeki söylemler de yer almıştı.

Özellikle son günlerde Dola ve Euro’nun Türk Lirasına karşı daha da değerlenmesi hesaba katılınca ve yüksek telefon fiyatları düşünülünce bu konuda geri adım atılmasının arkasındaki sebep olabilir. Bunun yanında ise açıklamada sadece “cep telefonu ve tablet” denilmesi dikkat çekici bir detay olabilir. Beyaz eşya veya televizyon gibi diğer elektronik ürünlerde ek vergi hala gündemde mi bu konuda net bir açıklama yapılmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir