En Çok Kullanılan Arama Motorları

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Arama motorlarının hayatımızı kolaylaştırmadaki yetenekleri tartışılmaz. Hangi arama motoru ne kadar kullanılıyor merak ediyorsanız, sizleri haberimize alalım. Bu uçsuz bucaksız denizde, aradığımız bilgiye kolay erişimimizi sağlayan arama motorları, İnternet’in çok kullanılan öğelerinden biri. Bu haberimizde hangi arama motoru ne kadar kullanılıyor buna göz atacağız.

Sıralama için kullanılan metotların, yazılan botlar ile kandırılabilir olduğunu fakat bahsedeceğimiz siteler için bu durumun etkili olmadığını belirtelim.

Alexa sıralaması nasıl yapılandırılıyor?

Alexa, kriter olarak aylık tekil kullanıcıyı ve sayfa görüntülemelerini baz alıyor ve buna göre bir sıralama belirliyor.
WoW
Çıkışını ilk gerçekleştirdiği zaman site oldukça hata içeriyordu. Fakat daha sonrasında düzelmesiyle, kendine has bir kemik tayfa oluşturdu. Müstehcen içerikleri eleyebilme seçeneği veren WoW, iş yerlerinin gözdesi olarak karşımıza çıkıyor. Aylık 100.000.000 tekil kullanıcıya sahip WoW’un Alexa sıralaması ise #767.

AoL Search
AoL, America OnLine’ın kısaltmasıdır. AoL arama motoru servisinin yanında, anında mesajlaşma ve e-posta gibi hizmetler de verir. Aylık 125.000.000 tekil kullanıcıya sahip AoL, Alexa sıralamasında #153. sırada.

Ask
1995’te Ask Jeeves olarak hayatına başlayan site, daha sonrasında sadece Ask ismiyle anılmaya başlandı. İlk kurulduğunda çalışma şekli şöyleydi:

Bir anahtar kelime arandığında 100 civarı editör, aranan kelimeyi internette araştırır ve çıkan sonuçlardan en iyilerini kullanıcıya ulaştırırdı. Bu uygulama kullanıcıların büyük ölçüde güvenini kazandı. Bu gün ise Ask, bu uygulamadan kısmen vazgeçti ve editör sayısını ona düşürdü. Hala editörlerin seçimlerini gösteriyorlar fakat arama sonuçlarını, yine kendilerine ait olan Teoma’dan alıyorlar.
Aylık 245.000.000 tekil kullanıcıya sahip Ask’ın, Alexa sıralaması ise #40.

Yahoo! Search

facebook müşteri hizmetleri

yahoo
Artık sıralamada son üçteyiz. Bu üç site arama motorları trafiğinin çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. Yahoo Search, Şubat 2015 tarihi itibariyle Amerika’nın en büyük üçüncü arama motoruydu. Bu durum hâlihazırda değişmiş değil. Aylık 300.000.000 tekil kullanıcıya sahip Yahoo’nun Alexa sıralaması ise #5.

Bing

bing
Bing, 2009’da tanıtıldığında bu adla bilinmiyordu. Hatta tanıtılış ismi “Kumo”‘ydu. Daha sonrasında Live Search, Windows Live Search ve MSN Search adını aldıysa da şuan hepimiz onu Bing olarak biliyoruz. Bing’in çıkış mottosu, “alışkanlıkları değiştirme” ‘ydi ve bunu da şu zamana kadar yapmış gibi görünüyor. Aylık 350.000.000 tekil ziyaretçiye sahip olan Bing’in Alexa sıralaması ise #19.

Google

google
1. sırada tabii ki de Google var. Larry Page ve Sergey Brin’in tarafından 4 Eylül 1998 tarihinde kurulmuş ve 19 Ağustos 2004’te halka açılmıştır. Google veri merkezlerinde, 1 milyondan fazla sunucuyla çalışır ve 1 milyar arama isteğine yanıt verir. Bu arama istekleri ise günlük 24 petabaytlık -25.165.824 gigabayt- bir veri deposu oluşturur. Sosyal Medya ve e-mail sistemleri de bulunan Google, son zamanlarda robot mekaniği ve yapay zeka firmalarını satın almasıyla gündeme gelmişti. Şirketin son gözdesi ise göktaşı madenciliği. Aylık 1,100,000,000 tekil kullanıcıya sahip Google’ın, Alexa sıralaması ise #1.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir