En İlginç Google Özellikleri

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

İnternetin ve arama motorlarının devi ve lideri olan Google’ın bilinmeyen veya az bilinen ilginç özelliklerini sıraladık. İnternet devlerinden birisi olan Google, en çok kullanılan arama motorlarından birisi. 1998 yılında beri kullanımda olan arama motorunda aylık ortalama 11.944 milyar arama yapılıyor. İnsanların gün içerisinde sık sık ziyaret ettiği Google, kendimi şanslı hissediyorum bölümü ile ziyaretçilerine eğlenceli zaman geçirme fırsatı sunuyor.

Chuck Norris

Oynadığı filmler ve esprileri ile tanınan Chuck Norris, Google’da oldukça farklı sonuçlar ile karşımıza çıkıyor. Kendimi şanslı hissediyorum kısmına “Find Chuck Norris” yazdığınızda, Google size “Siz Chuck Norris’i bulamazsınız, o sizi bulur” mesajı karşılıyor.

Pong Oyunu

Google’ın arama motoru ile Pong oynayabileceğinizi biliyor muydunuz? Arama çubuğuna “Atari Breakout” yazarak arama yaptığınızda, sayfa birden pong oyununa dönüşüyor.

Ekran Döndürme

Google arama ekranını tek cümle ile saat yönünde döndürebilirsiniz. Yapmanız gereken arama çubuğuna “do a barrel roll” yazıp, ekranı izlemek.

Sonsuz Arama

Google’da hiç bitmeyen bir arama yapabilirsiniz. Arama çubuğuna yazacağınız “Recursion” kelimesi ile Google’ı sonsuz bir döngü içerisine sokabilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

Diğer ilginç özellikler

  • Kendinizi bir savaş uçağında gibi hissetmek isterseniz, arama çubuğuna “do a barrel roll” yazın. Arama sayfasının 360 derece döndüğünü göreceksiniz. Google burada “biz eğlenceli insanlarız” mesajı vermek istiyor.
  • Google’a zor sorular sormaktan çekinmeyin. Mesela “What is the loneliest number” (en yalnız sayı hangisi) yazdığınız zaman Google’ın hesap makinesi, size “1″ cevabını verecektir.
  • Google’da “Askew” yada “tilt” aramalarını yaptığınız zaman, sayfanız hafiften yan yatacaktır.
  • “Google gravity” yazıp, “Kendimi şanslı hissediyorum” düğmesine bastığınızda, sayfadaki tüm öğelerin yerçekimine yenik düştüğünü göreceksiniz. İsterseniz farenizi kullanarak oluşan yığınla oynayabilirsiniz.
  • “Kendini sonsuz olarak tekrar etme” anlamına gelen “Recursion” sözcüğü arattığınızda, Google size aynı aramayı yapmanızı öneriyor.
  • “Where is Chuck Norris?” aramasını yapıp karşınıza çıkan ilk adrese tıkladığınızda “Google Chuck Norris’i aramayacak, çünkü siz Chuck Norris’i bulamazsınız, o sizi bulur.” mesajıyla karşılaşacaksınız.
  • “Pig Latin Google” aramasında karşınıza çıkan ilk adresten bozuk Latince kullanan Google’a erişmek mümkün. Bu adresten Google’ı Latince, Korsan ve Klingon dillerinde yapılandırabilirsiniz.
  • Arama yazılarınızın korsan aksanıyla çıkmasını istiyorsanız “google pirate”, Muppet Show’da yer alan şef gibi olması için “google bork”, Elmer Fudd’ın konuşma tarzı gibi gözükmesi için de “Google Elmer Fudd” yazıp kendimi şanslı hissediyorum tuşuna basın.
  • Google Beatbox: Google çeviri’ye “pv kkk pkkk pvpvpv ppkk pddd bschk bschk pv zk pv bschk pv pv pv bschk bschk bschk kkkkkkkkkk bschk bsch” harflerini yazarak çevrilme dilini Çekçe seçerseniz değişik bir Beatbox parçası dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir