En İyi 10 Nintendo DS Oyunu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

“Nintendo hayranı yazarın okurlara Nintendo’yu sevdirme çabası” temalı yazılarımızın başka bir tanesine hoşgeldiniz. Bu kez yerini 3DS’e bırakmış ve piyasada oldukça ucuz fiyatlara bulabileceğiniz Nintendo DS için çıkmış en iyi 10 oyunu ya da seriyi sıralayarak konsolu almanız için sebepleri göstereceğiz.

İşte karşınızda en iyi 10 Nintendo DS oyunu (ya da serisi).

Not: Listede herhangi bir sıralama yoktur, yani en başta yazdığımız sonuncu ya da en son yazdığımız birinci değil.

The World Ends With You

Final Fantasy ve Kingdom Hearts’ın yapımcısı olan Tetsuya Nomura’nın yapımcılığını üstlendiği The World Ends With You’nun ne kadar iyi olduğunu anlatmamız için söylememiz gereken tek şey şu; 2008’de çıkış yapan oyun Nintendo DS satışlarını neredeyse %100 arttırdı.

Birbirinden habersiz dört gencin kendilerini garip bir oyunda buldukları The World Ends With You’da konsolun her iki ekranını da kullanarak bir yandan bize verilen görevleri yapıyor, bir yandan da oyunun gizemini çözmeye çalışıyoruz.

Legend of Zelda Phantom Hourglass/Spirit Tracks

Her iki oyunu da aynı madde altına ekledik zira ikisinden biri bu listede olmazsa olmaz. Nintendo’nun konsol aldıran serisi Legend of Zelda’nın Nintendo DS için yayınlanan iki oyunu Phantom Hourglass ve Spirit Tracks eski ve yeniyi bir arada oyunculara sunuyor.

Tıpkı eski Zelda’lar gibi izometrik bakış açısı ile oynanan oyun bir yandan da bulmacaları çözmek için sizi konsolun tüm özelliklerini kullanmaya davet ediyor. Her iki oyunun da The Wind Waker’ın sonrasında geçtiğini belirtelim, yani ilk başta Wind Waker’ı da oynamak isteyebilirsiniz.

Pokémon Serisi

Nintendo ile ilgili “en iyi oyunlar” listelerinde Pokémon’un olmaması düşünülemez bile. Kendisinden önce gelen üç konsolun aksine tam üç nesle ev sahipliği yapan Nintendo DS’te hem 4. nesil (Diamond/Pearl/Platinum), hem 5. nesil (Black/White/B2/W2) hem de ikinci neslin yeniden yapımlarını (HeartGold/SoulSilver) oynayabilir ve Pokémon dünyasına çok iyi bir yerden başlayabilirsiniz.

Şayet DS Lite aldıysanız konsolun GBA çıkışını kullanarak 1. nesil (FireRed/LeafGreen) ve 3. nesil (Ruby/Sapphire/Emerald) oyunlarını da oynayabilirsiniz. Nintendo DS tam bir Pokémon yuvası anlayacağınız.

New Super Mario Bros.

Kendisine En İyi Retro Platform Oyunları listemizde de yer verdiğimiz Super Mario serisinin eski usül Super Mario Bros’a geri dönüşü olan New Super Mario Bros, bizi Super Mario Bros’tan alışık olduğumuz sevimli ama zorlu Mario oynanışına geri götürüyor.

Oyunun senaryosu hakkında konuşmama gerek yok; işte Bowser Prenses Peach’i kaçırıyor, Mario ve Luigi onu kurtarmaya gidiyor falan… Her zamanki şeyler işte. Yine de oynayın, zaten Super Mario Bros hiçbir zaman senaryosu ile öne çıkan bir oyun olmadı.

facebook müşteri hizmetleri

Ace Attorney Serisi

İngilizcesi iyi olan arkadaşlar bir adım öne çıkarsa fena olmaz, zira oldukça keyif alarak oynayacağınız (ya da okuyacağınız) bir oyun ile karşınızdayız. Telltale Games’in bildiğimiz sezon/bölüm oynanışının Nintendo DS’te vücut bulmuş hali olan Ace Attorney’nin 4 oyunu ve 2 spin-off oyunu Nintendo DS için yayınlanmıştı.

Bir savunma avukatının yükselişini anlatan Ace Attorney ile gülecek, ağlayacak, şok olacak ve oyunun sonunda üniversite sınavları için hukuk bölümünü zorlamak isteyeceksiniz. Emin olun, denendi ve onaylandı.

Dragon Quest 4-5-6

Bu yazar favorisidir. Çünkü hepinizin Dragon Quest oynaması gerek. Dünyayı kasıp kavuran JRPG türünün ilk örneği olan Dragon Quest’i oynamanız için bir sürü sebep var ama en başından bunu söyleyelim, oyunlar DS’te çok daha eğlenceli.

Ha tabii bu oyunlar mobilde de var, ilk üç oyunla beraber 8. oyunu da Google Play’de bulabilirsiniz hatta. Yine de çok pahalı olduklarını hatırlatalım.

Nintendogs

Bu en iyi Nintendo DS oyunlarından biri değil, ancak mutlaka elde etmeniz gereken bir oyun. Eğer konsolu kendinize değil de küçük kardeşinize ya da çocuğunuza aldıysanız Nintendogs’ta besleyeceği sanal köpek ile çok güzel zamanlar geçireceğinden emin olabilirsiniz. Hatta siz bile geçirebilirsiniz, ne olacağı belli olmaz.

Mario Kart DS

Artık Nintendo için “Mario” markasının sadece platform oyunlarıyla sınırlı olmadığını biliyorsunuzdur umarım. Mario Party’den sonra çıkan en iyi parti oyunlarından Mario Kart’ın DS versiyonu bir el konsolunda oynayabileceğiniz en iyi yarış oyunlarından birini tecrübe etmenizi sağlıyor.

Yeni pistlerle beraber eski oyunlardaki yarış pistlerini de oyuna ekleyen Mario Kart’ın tek özelliği bu değil elbette. Online yarışlarda kendinizi belli edebilmeniz için aracınızdaki logoyu değiştirip kişiselleştirebilirsiniz. Fakat Nintendo DS’in online sunucuları kapatıldığı için bunun çok da büyük bir artı olacağını söyleyemeyiz.

Kirby: Canvas Curse

Genel olarak Kirby’nin şeklinden dolayı Kirby serisi çok farklı yerlere gitti, pinball’a kadar oyunu çıktı Kirby’nin. Fakat Kirby’nin top şeklini bu kadar işlevli kullanabilen başka bir Kirby oyunu yok sanırım. Top halindeki Kirby’i DS’in stylus’u ile yönlendirdiğimiz oyunda her zaman olduğu gibi yine dünyayı tehdit eden güçlerden kurtarmaya çalışıyoruz.

Devil Survivor Serisi

Playstation 2 miladını doldurduktan 5 yıl sonra PS2 için Persona 4’ü çıkaran Atlus bu hamlesinin bir benzerini de Nintendo DS için yapmıştı. Nintendo 3DS çıkmadan 2 yıl önce Devil Survivor’ı yayınlayan Atlus, 3DS çıktıktan 2 yıl sonra da DS için Avrupa’da Devil Survivor 2’yi yayınlamıştı.

Bir taktik RPG serisi olan Devil Survivor’da elektriklerin kesilmesiyle dünyaya gelen şeytanları avlayarak dünyayı tehdit eden kötü güçleri yok etmeye çalışıyoruz. Her oyunun birden fazla sonu olduğunu da unutmayalım.

Eğer gelecekte aklınızda ucuz bir konsol almak varsa seçiminiz Nintendo DS’ten yana olmalı. Bir de yanına R4 kart alırsanız gerçekten sizden iyisi yok. Eğer başka oyun önerileri isterseniz iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir