En Iyi Android Tarayıcıları

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Kabul etmemiz gereken bir şey var; artık insanların bilgisayarlara çok da ihtiyacı kalmadı. Tamam hala oyun oynamak ya da büyük ekranda (artık ne kadar büyük olursa) film izlemek için kullanıyoruz bilgisayarları, ama artık telefonların gelişmesiyle yanımızda taşıyabileceğimiz küçük bilgisayarlar haline geldiler ve bu adımda ilerlemeye devam ediyorlar. Peki akıllı telefonların en “bilgisayar” hali nedir? Android işletim sistemi tabii ki! Hayatımızı büyük oranda iyileştiren Android‘in kendisi kadar işlevli bolca internet tarayıcısı da var elbette. Peki hepsi eşit şekilde işlevli mi? Evet çoğunluk öyle, ama bir de en iyileri var. İyinin iyisi! İşte en iyi Android tarayıcıları;

1- Google Chrome

Cidden, bu konuda konuşmama ihtiyacım var mı? Android işletim sistemine sahip hemen hemen tüm telefonlar kendi internet tarayıcısı ile beraber bir de ek olarak Google Chrome‘u içeriyor. Yani neredeyse tüm Android kullanıcıları Google Chrome‘u kullanmıştır (çoğu yaşlı insan hariç, onlar nerede internet yazıyorsa oraya basıyor).

Nedir Google Chrome‘u bu kadar özel kılan? Her şeyden önce Google hesabınızı kullanabiliyor olmanız. Yani bilgisayarda kullandığınız Chrome tarayıcınızda Google hesabınızı kullanıyorsanız Android cihazınızdaki Chrome da otomatik olarak senkronize oluyor ve bilgisayardaki tüm yer imleriniz ve arama geçmişinizi Android cihazınızdan takip edebiliyorsunuz. Tabii bu sistem tam tersi olarak da çalışıyor. Telefon ekranında okumaya üşendiğiniz bir makale var ama adresi çok mu karmaşık? Atın yer imlerine, bilgisayarınızdan geniş geniş okuyun.

Tabii ki internet gezintinizin ne kadar temiz ve sorunsuz olduğundan bahsetmeme gerek yok. Chrome bu, bilgisayardakinin telefon hali işte.

facebook müşteri hizmetleri

2- Google Chrome Beta

Şimdi ne alaka diyeceksiniz. Haklısınız da, zaten bu konuda çok konuşmayacağım. Google Chrome’u alın, üzerine Google’ın gelecekte kullanmayı planladığı özellikleri de ekleyin… BAM! Google Chrome Beta! Tabii bu uygulama biraz geliştiriciler için hazırlanmış bir şey ama canınız sıkılıyorsa açın deneyin biraz. Tabii normal Chrome kadar sorunsuz bir uygulama değil maalesef…

3 – Opera Browser

Tıpkı Google Chrome gibi masaüstü temelli bir tarayıcı Opera. Ama piyasadaki zamanı Chrome‘dan daha uzun. Kendi adıma konuşmam gerekirse ben Nokia 6600 kullandığım zamanlardan beri Opera kullanıyordum (tabii Chrome gelene kadar). Tıpkı Google Chrome gibi Opera da sizin bilgisayarda tuttuğunuz yer imleri ve arama geçmişini kaydediyor ancak doğal olarak Opera tarayıcı kullanıyorsanız geçerli bu durum.

Gezinti kalitesi inanılmaz diyebilirim. Uzun zamandır Opera kullanan biri olarak söylüyorum, sadece bir indirip deneyin. Tek sütun özelliği siteyi telefon ekranına yakınlaştırarak entegre ediyor (tabii ki sitenin arayüzü bozulmaya uğruyor, yani bir şey okumak istemiyorsanız kullanmanızı çok önermeyiz), geriye gitmek istediğiniz sayfayı anında; yükleme süresi olmadan karşınıza getiriyor. Her ne kadar işlevsellik konusunda Google Chrome ile yarışamıyor olsa da basit ve keyifli bir tarayıcı arıyorsanız adresiniz Opera.

4 – Opera Mini

Opera. Bildiğimiz Opera. Hemen hemen aynı şıklıkta, hemen hemen aynı sistem. Ama ağabeyinden daha az yer kaplıyor, buna bağlı olarak arayüz ve gezinti pek de ağabeyi kadar iyi sayılmaz. Ama diyorsanız ben Turkcell T11 vb. kullanıyorum, bana yer kaplamayan ama işlevsel bir tarayıcı gerek; o zaman Opera Mini‘yi öneririz.

5 – Dolphin

Chrome yokken Dolphin vardı. Hatta Android neredeyse ilk doğduğunda yanında Dolphin vardı. Listedeki diğer rakipleri gibi o da bir masaüstü tarayıcısından doğdu evet, ama o bu işte daha eski ve Android‘i ciğeri gibi biliyor. Çok temiz bir arayüzü olduğu gibi ayrıca şu an “en azından benim bildiğim” teması değişebilen tek tarayıcı. Yani Chrome’dan daha çok Chrome hissi veriyor. Eğer bu saydığım 4 tarayıcı hoşunuza gitmediyse Dolphin’i deneyin, onu da beğenmezseniz iPhone’lar ucuzlar bir kaç seneye, onları bekleyin.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir