En İyi Beş Yarış Oyunu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bu senenin Eylül ayında çıkış yapacak Need for Speed ile beraber eski usül yarış oyunlarının sezonu tekrar açılacak gibi görünüyor. Gran Turismo ve Forza gibi oyunlarla beraber arcade stili yarış oyunları yerini aşırı gerçekçi yarış “simülasyonlarına” bırakmıştı. Yeni Need for Speed’in de gelmesiyle size eskileri hatırlatmak istedik.

İşte karşınızda en iyi beş yarış oyunu…

Not: Bu listedekiler yarış simülasyonu değil, bildiğimiz hıza dayalı basit arcade stili yarış oyunlarıdır. Yani Forza ve Project CARS gibi oyunların yer almasını beklemeyin.

Need For Speed

need-for-speed

Madem bu listeyi yapmamızın sebebi Need for Speed’in yeni oyunu, listeye de ilk Need for Speed ile girelim dedik. 20 yılı aşkın süredir piyasada her zaman lider olarak gösterilen Need for Speed, bir senelik aradan sonra geri dönüyor. Her ne kadar Shift ile denediği simülasyon tarzı beğenilmese de, hala Most Wanted ve Underground 2 gibi hitleri sayesinde arcade yarış tarzının lideri olarak gösteriliyor.

Forza Horizon

forza-horizon

Her ne kadar yazımızın başında Forza gibi oyunları göremeyeceksiniz demiş olsak da, Xbox konsollarına özel olan Forza Horizon serisi normal Forza’nın aksine bir yarış simülasyonu değil, daha çok arcade oynanışa ve açık dünyaya odaklanmış bir oyun. Arabalar üzerinde çok fazla modifiye yapamasak da çıkartma seçenekleriyle bambaşka şekilde arabaların ortaya çıktığını da görebiliyoruz. Eğer Xbox 360 ya da Xbox One için güzel bir yarış oyunu arıyorsanız Forza Horizon ile uzun süre bu isteğinizi unutabilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

Blur

blur

Tamam, Blur listedeki diğer oyunlar gibi değil. Hatta Blur’a yarış oyunu demekten çok karting oyunlarının gerçekçi hali diyebiliriz. Ama tamamen hıza odaklanmış ve herkesin anlayabileceği bir sisteme sahip olduğu için Blur’ü de bu listeye eklemekte bir sakınca göremiyoruz. Geliştirici ekip Bizarre Creations’ın son oyunlarından biri olan Blur arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyun.

Project Gotham Racing

project-gotham-racing

Xbox konsollarının yarış oyunları için biçilmiş kaftan olduğunu gösteren başka bir oyun da Project Gotham Racing. Blur’ün yapımcısı olan Bizarre Creations’ın yıldızını parlatan seri, özellikle Cat & Mouse isimli oyun türüyle öne çıkmıştı. Ancak PGR’i efsane yapan kendisi değil, oyunun garaj modunda oynayabildiğimiz Geometry Wars isimli bir mini oyundu. Oyun o kadar popüler oldu ki, Project Gotham Racing’den bağımsız bir seri haline geldi. Gelecekte ise yeni bir Project Gotham Racing görmemiz zor görünüyor.

Not: Hayır, o Gotham değil. O konuda Batman Arkham Knight’a bakacaksınız.

Burnout

bo_revenge

Kimse kusura bakmasın, arcade konusunda türün lideri Need for Speed değil Burnout’tur. Need for Speed her zaman yeni bir şeyler denedi, çizgisinden çok çıktı. Burnout hiçbir zaman öyle olmadı, her zaman bildiğini yaptı ve her zaman oyuncuların istediği o saf yarış oyunu olmayı başardı. Hala Criterion’a yeni bir Burnout için yalvaranlar var. Biz yalvarmıyoruz tabii…

Bizim listemiz böyle. Eğer siz de ekstra bir şeyler eklemek isterseniz nereye gideceğinizi biliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir