En İyi Retro Platform Oyunları

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Her zaman yeni nesil oyunları, yeni nesil teknolojileri ve sanal gerçeklik gibi oyun dünyasında çığır açma ihtimali olan şeyleri sıklıkla yazılarımıza konu ediyor ve bunlar hakkında uzun uzun konuşuyoruz. Ama bu yeni nesil hakkında bu kadar atıp tutarken eskileri de unutmamak gerek. Sanılanın aksine fosil değil de altın madeni olan 8-BIT/16-BIT dönemlerde çıkan en iyi retro platform oyunları listemizde sıralayarak size oyunculuğun şu döneme gelene kadar ne gibi yollardan geçtiğini göstereceğiz.

Not: Bu sıralama tamamen serilerin popülaritesine ve günümüz oyunculuğuna olan etkilerine göre yapıldı. Serilerdeki her bir oyun başlı başına şaheser olduğu için de tek bir oyun seçebilme gibi bir lüksümüz yoktu.

Super Mario Serisi

Yapımcı: Nintendo
Platform: NES-SNES

Super Mario serisi çıkış yaptığı ilk oyun Super Mario Bros ile beraber oyun dünyasında neredeyse her şeyi değiştirdi. ATARI zamanında çöküşe geçen oyunculuk sektörüne adeta bir hayat öpücüğü olan Super Mario Bros ile sektör eski günlerine geri dönmüş, bir anda işler değişmişti.

Sanılanın aksine oldukça zorlayıcı ve terletici olan Super Mario Bros ve Super Mario World gibi platform oyunları şu an bile çoğu oyun geliştiricisine ilham kaynağı olmuş oyunlar.

Mega Man Serisi

Yapımcı: Capcom
Platform: NES-SNES

NES döneminde nasıl Super Mario Bros platform oyunculuğuna yeni bir kapı açmışsa o kapıyı iyice aralayıp işin en üst noktasına çıkaran da Mega Man serisidir. Capcom’un Street Fighter’dan sonra 80-90’larda en çok satan serilerinden biri olan Mega Man serisi tam 6 oyunu ile NES’in önemli bir parçası olmuş, SNES için yayınlanan Mega Man 7 ise seriyi bir üst noktaya taşıyarak en iyi haline sokmuştur. Keşke 8 için de aynısını söyleyebilsek…

Özetle “8 robotu öldür, sonra baş kötüyü öldür” formülüyle ilerleyen seride her robot için o robotun karakteristik özelliklerini yansıtan bir bölgede daha küçük robotları öldürerek hayatta kalmaya çalışıyoruz. Bu kadar basit bir yöntem nasıl böyle patladı derseniz, oynayın görün.

Kirby Serisi

Yapımcı: Nintendo
Platform: NES-SNES

Yine Nintendo, yine NES, yine SNES… Fakat bu sefer size anlatacağımız oyun diğer iki örneğin aksine sizin beyninizden kaynar su gibi terletmeyecek, aksine size son derece keyifli anlar yaşatacak bir seri. Özetle pembe top şeklindeki tatlı bir canavarı yönettiğimiz Kirby serisinde amacımız “o dönemdeki her platform oyununda olduğu gibi” boss’ları öldürerek oyunu bitirmek.

facebook müşteri hizmetleri

Diğer oyunların aksine o kadar da hızlı olmayan Kirby’yi diğerlerinden ayıran özellik ise baş karakter Kirby’nin düşmanları yutarak onların güçlerini kazanıyor olması ve bu sistem oyunun büyük bir parçası, oynarsanız görürsünüz.

Her ne kadar ilk çıkışını Gameboy’da yapsa da Kirby serisi patlamasını NES ile yaptı.

Sonic The Hedgehog Serisi

Yapımcı: Sega
Platform: Mega Drive/Genesis

Belki de bu listeye ekleyeceğimiz tek Mega Drive (ya da Avrupa ismiyle Genesis) oyunu olacak olan Sonic the Hedgehog’dan bahsetmezsek olmazdı. Her ne kadar yeni Sonic oyunlarında bildiğimiz ve sevdiğimiz Mega Drive oynanışını bulamasak da, eski oyunları hala kendisini oynatmayı başarıyor.

Özetle Dr. Robotnik’in robota dönüştürdüğü hayvanları kurtardıktan sonra en son Dr. Robotnik ile yüzleştiğimiz oyunun en önemli özelliği baş karakter Sonic’in çok hızlı olması. Bu da Sega maskotu Sonic’in Nintendo maskotu Mario’nun oyunlarının aksine daha büyük bir harita ve daha hızlı bir oynanış sunmasını sağlıyor.

Bu oyunu arama motorlarında arattığınızda muhtemelen karşınıza 2006’da çıkan Sonic the Hedgehog çıkacak. Sadece es geçin onu, bakmayın bile…

Metroid Serisi

Yapımcı: Nintendo
Platform: NES-SNES

METROID! Eğer şu an açık dünya oyunları varsa emin olun bu oyun sayesinde. Ridley Scott’ın kült eseri Alien’dan etkilenerek yapılan ve bunu her adımda bizim adeta gözümüze sokan (baş kötünün Ridley olması, baş karakterin kadın olması vesaire) oyun bildiğimiz “bölümden bölüme geçen” platform oyunlarının aksine oyunculara keşfedebilecekleri son derece geniş tek bir harita sunuyor.

Tabii ki bu sistem o kadar da kolay değil, yolunuzu bulmak tam bir işkence olabiliyor fakat yine de bu oyunun ne kadar eğlenceli (ve bir o kadar da ürpertici) olduğunu değiştirmiyor.

Castlevania Serisi

Yapımcı: Konami
Platform: NES-SNES

Metroid’i düşünün. Metroid’deki her şeyi gotik bir mimari ve vampir baş kötü ile değiştirin. Biraz özgürlükten kısın… Bu karışımın sonucunda elinizde tuttuğunuz şey Castevania’dan başka bir şey değil. Bram Stoker’ın efsanevi romanı Dracula’dan ve bununla beraber bir çok korku hikayesinden bolca etkilenen oyunda kırbaç şaklatarak Dracula’nın lanetini kaldırmaya çalışıyoruz.

Öneri: Lords of Shadow serisine hiç bulaşmayın, yeni çıkacak olan Bloodstained serisini bekleyin. Zira gerçek Castlevania devamı o.

Peki şimdi aklınızda bir soru var; biz bu oyunları nereden oynayacağız? Şimdi kalkıp her iyi teknoloji sitesi gibi bizim de “gidin konsolu alın” tarzı bir cümle sarf etmemiz gerekiyor fakat gerek konsolların nadirliği, gerekse fiyatlarının yüksek olması bu seçeneği otomatik olarak eliyor. Siz en iyisi bir emülatör bulun, onunla oynayın. Tabii alabilirseniz en iyisi konsolda oynamak, o ayrı…

2 thoughts on “En İyi Retro Platform Oyunları

 • 4 Temmuz 2015 at 12:49
  Permalink

  The Legend Of Zelda serisi yok? Miyamoto abi o oyunu boşunamı yaptırdı 🙁 Mariocuyum ama şimdi farkettim bu oyun serisinin olmadığını…

  Reply
 • 4 Temmuz 2015 at 11:49
  Permalink

  The Legend Of Zelda serisi yok? Miyamoto abi o oyunu boşunamı yaptırdı 🙁 Mariocuyum ama şimdi farkettim bu oyun serisinin olmadığını…

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir