En Yüksek Maliyetli Oyunlar

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Son zamanlarda özellikle yeni nesilin gelmesiyle oyun yapmanın ne kadar zahmetli ve pahalı bir iş olduğunu biliyorsunuzdur, o yüzden çok fazla girmeyeceğiz nedenlerine falan. Onun yerine size daha iyi anlatmak için tarihin en yüksek maliyetli oyunlarını listeleyelim dedik.

Not: Bu listeye bağımsız yapımcılar dahil değil.

Destiny

Çıkacağı sene büyük bir olay olan Destiny, eski Halo geliştiricisi stüdyo Bungie tarafından geliştirildi ve Activision tarafından piyasaya sürüldü. Her ne kadar çok geniş ve dolu bir oyun olsa da çabuk sıkmasından dolayı isminden çok söz ettiremeyen oyunun yapım maliyeti tamı tamına 500 milyon dolar.

GTA V

Herkes GTA V‘in en yüksek maliyetli oyun olduğunu sanar ancak durum Destiny‘nin çıkmasıyla tamamen değişti. Zamanında en yüksek maliyetli eğlence ürünü olarak gösterilen oyun Destiny‘nin maliyetinin yarısı kadar. Yapımına 265 milyon dolar harcanan oyun Destiny’nin aksine harcanan paranın hakkını veren bir oyun. Tabii bahsettiğimiz rakam sadece XBOX 360 ve PS3 versiyonları için geçerli.

facebook müşteri hizmetleri

Call of Duty: Modern Warfare 2

Oyuncular tarafından Infinity Ward tarafından yapılan son iyi Call of Duty oyunu olarak nitelendirilen Modern Warfare 2, tıpkı GTA V gibi parasının hakkını veren bir oyundu. Her ne kadar yapım maliyeti 50 milyon dolar tutsa da, oyun için yapılan reklamlar 200 milyon doları buldu. Yani toplamda maliyeti 250 milyon dolar tutan oyun satış rakamlarıyla maliyetini ikiye katladı.

Star Wars: The Old Republic

BioWare‘ın efsane oyunu Star Wars: Knights of The Old Republic‘in online oyunu olan The Old Republic, toplamda 800 kişi tarafından 6 yılda geliştirildi ve bittiğinde toplam maliyeti 200 milyon dolardı. Her ne kadar olması gerektiği gibi bir oyun olsa da tıpkı diğer mmo’lar gibi o da World of Warcraft’la başa çıkamadı ve istenilen başarıyı gösteremedi.

Final Fantasy VII

Çoğu kişi tarafından tarihin en iyi JRPG oyunu olarak gösteriliyor Final Fantasy VII. Çıktığı tarihte diğer oyunlara oranla çok yüksek bir maliyetle yapılmış olan Final Fantasy VII harcanan paranın hakkını öyle bir verdi ki… Hala sağda solda Final Fantasy VII hakkında konuşan insanlar bulabilirsiniz. Dünyanın en uzun ömürlü oyunlarından biri olarak gösterilen Final Fantasy VII için Squaresoft 145 milyon dolar harcadı. Oyunun 1997’de çıktığını düşünürseniz ne kadar pahalı olduğunu görebilirsiniz…

Gördüğünüz gibi oyun AAA türünde bir oyun yapmak gerçekten çok maliyetli ve bir o kadar da riskli bir iş. Her oyunun bir kumar haline geldiği son yıllarda en büyük şirketler bile elini taşın altına koymak zorunda kalıyor. Sega’nın konsol piyasasından çekilmesinin nedeni de bu büyük kumar işte. Bu yüzden artık 2500 liraya topladığınız “master race” bilgisayarınıza korsan oyun indirirken iki kez düşünün.

2 thoughts on “En Yüksek Maliyetli Oyunlar

 • 31 Mayıs 2015 at 01:47
  Permalink

  ulan dalgamı geçiosunuz destiny mükemmel bir oyun

  Reply
 • 31 Mayıs 2015 at 00:47
  Permalink

  ulan dalgamı geçiosunuz destiny mükemmel bir oyun

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir