Ericsson Apple İle Davalık Oldu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Son birkaç yılda, özellikle iPhone‘lar çıkışını yaptığından beri Apple önüne gelen herkesle davalık olmaya başladı. Bu davaların başında ise patent davaları yer alıyor. Yıllarca Samsung ile ona açtığı patent davaları ile savaşan Apple‘ın bu sefer kendisi davalık oldu; Ericsson Apple‘a patent davası açtı.

Ericsson‘un 2G ve 4G/LTE patentlerini, ayrıca başka mobil telefon patentlerini kullanarak iPhone üreten Apple, patent lisanslarının süreleri dolduktan sonra Ericsson ile patent sözleşmelerini yenilemeyince, Ericsson İngiltere, Almanya ve Hollanda‘da Apple‘a karşı dava açarak,iPhone satışlarının durdurulmasını istedi.

facebook müşteri hizmetleri

Ericsson‘un iddiasına göre Apple‘ın yeni akıllı saati Watch dahil, çok sayida Apple ürünü Ericsson‘un mobil iletişim patentlerini kullanıyor. Dolayısıyla Ericsson‘un adını Apple cihazlarının üzerinde göremiyoruz ancak pratikte Ericsson, iPhone‘ların ve diğer Apple ürünlerinin ortağı konumunda bulunuyor.

Apple iki sene önceye kadar satılan her cihazdan Ericsson‘a ödeme yaparken, iki yıldır iki firma arasında yeni şartlar konusunda anlaşmazlık sürüyor ve sonuca bağlanamıyor. Apple çok daha az lisans ücreti ödemek isterken Ericsson, oturduğu yerden Apple cihazlarının satışından kazandığı yüksek lisans ücretlerinden vazgeçmek istemiyor.

ABD şirketi olan Apple‘a karşı Avrupa ülkelerinde büyük önyargı bulunuyor ve Ericsson‘un büyük Avrupa ülkelerinde açtığı davayı kazanma ihtimali çok yüksek görünüyor. Dava sonucuna göre Apple, Ericsson‘a milyarlarca dolara varan tazminat ödemek zorunda kalabilir ve ayrıca lisans ücreti ödememeye devam ederse, iPhone ve diğer ürünlerinin bu ülkelerde satışı yasaklanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir