Eset Sahte Faturaların Peşine Düştü

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

ESET Türkiye geçtiğimiz kasım ayında, Türkiye’de ki binlerce kullanıcının e-mail adreslerine sahte telefon faturalarının mail atıldığını ve bir çok kullanıcının da bu faturalar yolu ile fidye yazılımı olan Cryptolocker‘ın tuzağına düştüğünü bildirmişti. Şifre yazılımların izini sürerek geçtiğimiz ayda on bir bin yedi yüz şifrelenen sistem ile yapılan saldırıdan en çok zarar alan ülkenin Türkiye olduğunu da söylemişti.

:: Hacker’lar Arasında Bir Savaş Çıkabilir

facebook müşteri hizmetleri

ESET‘in Kanada’da bulunan araştırma ekibi, fidye yazılımı Cryptolocker‘in bir versiyonu olan ve yayılma hızı çok yüksek olan TorrentLocker‘i da inceledi. Fidye yazılımı ve türevleri, kullanıcıların cihazlarında bulunan, dosyaları, fotoğrafları ve kişisel bilgileri şifreliyor ve bu dosyaları da geri vermek için fidye istiyor. Fidye ise Bitcoin olarak isteniyor.

:: İnternet Siteleri 24 Saat Kapatılabilecek

En son saldırı dalgasında, fidye yazılımı tüm dünyada kırk bin sistemi etkisi altına aldı. Ayrıca iki yüz seksen milyondan daha fazla belgeyi de şifreledi. Yayımla aralığı ilk olarak Avrupa ülkelerinde, ardından Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda olarak gözüküyor. Fidye yazılımın arkasındaki kişilerin ise bu saldırı dalgası ile altı yüz bin dolar değerinde Bitcoin elde ettiği zannediliyor.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir