Facebook Ne Kadar Vergi Ödüyor?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Facebook’un bir yıl içerisinde ödediği vergiye ilişkin rakamlar ortaya çıktı. Açıklanan rakamlar olukça şaşırtıcı. İşte Facebook’un ödediği vergi tutarı. Sektördeki firmalar ne kadar büyük olurlarsa, ödeyecekleri verginin de o denli büyük olacağı daima bilinen bir gerçek olmuştur. Gün içerisinde en çok kullandığımız WhatsApp ve Instagram gibi uygulamaları bünyesinde barındıran Facebook, diğer firmalardan istisna olarak ortalama bir çalışanla eş değer bir vergi ödüyor.

facebook müşteri hizmetleri

The Independent’ta yer alan haberde, şirketin 2013-2014 yılları arasındaki vergi ödemelerine ilişkin veriler yer aldı. HMRC (Birleşik Krallık Gelirler ve Gümrükler Genel Müdürlüğü) tarafından açıklanan bilgiler ışığında, 2014 yılında Facebook, İngiltere merkezli çalışanlarına 210 bin sterlin tutarında bir ödemede bulundu. Firma buna karşılık İngiltere topraklarında 2014 yılında 4.327 sterlin vergi ödedi. Bu vergi rakamı ortalama bir öğretmen ile neredeyse eş değer bir tutar anlamına geliyor.

Şunu da belirtmek gerekir ki, dünya üzerinde Facebook’u en çok kullanan 6.ülke konumundaki Türkiye’de anayasada belirli bir hükmün olmaması nedeniyle sosyal ağların ödediği vergilerin tutarı 0 TL. Bu yüzden Facebook ve diğer sosyal medya ağlarını vergi rekortmenleri arasında göremiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir