Film Oyunlarının Bir Türlü Tutmaması

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Film oyunları Atari 2600‘den beri oyun tarihinde önemli bir yere sahiptir. Buna örnek vermemiz gerekirse Atari 2600 için yayınlanan E.T. oyununun oyun tarihinin yeri çok ayrıdır; tarihin en kötü oyunlarından biri olarak gösterilen E.T.‘nin satılmayan kopyaları çöle gömülmüş, yıllar sonra ise bir kazı çalışmasında ortaya çıkmıştır. Hatta Microsoft bununla ilgili bir belgesel bile çekti.

Her ne kadar filmlerden uyarlanan oyunlar önemli bir faktör olsa da bunun sebebi oyunların çok iyi değil, çok kötü olmasıdır. Parmakla sayabileceğim birkaç oyun haricinde (Goldeneye 64, Spider-Man 2‘nin konsol versiyonu gibi) film oyunları bir türlü istenilen kaliteye ya da istenen satış rakamlarına ulaşamıyor. Peki neden böyle? Neden film oyunları bir türlü piyasada istenen başarıya ulaşamıyor? Tech Kafa olarak bu soruyu yanıtlamaya çalışarak bir liste çıkardık. İşte film oyunlarının bir türlü tutmaması ve sebepleri;

Çıkan Oyunun Filmle Alakası Olmaması

LJN! NES döneminin belki de adı en çok anılan şirketlerinden biri. Ancak şirket oyunlarının güzelliğinden çok kötülüğüyle anılıyor. Genellikle film uyarlaması oyunlar yapan bu şirket özellikle oyunlarının filmle yakından uzaktan alakası olmamasıyla ünlü. İsterseniz bu konuda YouTube‘dan Angry Video Game Nerd‘ü izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz, zira bu konuda kendisinden daha öfkeli kimseyi bulamazsınız. Ha derseniz ben YouTube’la uğraşmak istemiyorum, biz örnek verelim; Beetlejuice oyununda Betelgeuse olarak etrafta koşuşturarak filmde olmayan canavarları öldürmeye çalışıyoruz. Tamamen filmde geçen olaylarla aynı değil mi?

facebook müşteri hizmetleri

Yapılan Oyunların Üzerinde Emek Harcanmaması

Aslında bu genel olarak çoğu oyun serisinde de görülen bir şey. Yani buna aslında “isimden para kazanmak” da diyebiliriz ama bu ayrı bir mesele. Özellikle yeni nesilde film oyunları genelde çocuklara yönelik yapılan animasyonlar için yapıldığı için (Cars, Bolt, Madagascar vesaire) çocukların da asıl oyuncuların aksine bu tür grafik hataları, kötü sesler ve baştan savma yapılan bölüm tasarımlarını takmayacakları düşünülerek küçük bir çocuğun eğleneceği şekilde yapıyorlar oyunlar. Sonra da oyun eleştirmenlerce yerden yere vuruluyor ama olay şu; o oyunların hedef kitlesi siz değilsiniz ki.

Filmin İsminden Para Kazanma Düşüncesi

İşte şimdi bu konuya derinlemesine girebiliriz. Bazı markalar vardır, geçmişteki popülerliği onu efsane statüsüne getirmiştir ve onun adına çıkan her şey para anlamına gelir. Ortalamanın çok altındaki Barbie filmlerinin çıkma sebebi de budur zaten (biz değil, bir arkadaş izlemiş). Bu tür girişimler markanın adını sündürmek demektir; önce o marka için öylesine bir yapım çıkarılır, daha sonra o yapımın adı ile katrilyon tane oyuncak çeşidi çıkarılıp parası yenilir. Bunun en büyük örneği olarak yine Cars‘ı gösterebiliriz. İşte film oyunları da tam olarak bu amaca hizmet eder bazen. Hepsi böyle değil elbette; Goldeneye 64 ilk çıktığında çok büyük ses getirmiş, filmin kendisini bile geçip konsol FPS’lerinin yükselişini ilan etmişti. Ancak ne yazık ki tüm film oyunlarının amacı Goldeneye 64 gibi düzgün bir oyun değil, satacak bir oyun yapmak ve bu tarihin en kötü pazarlama taktiğidir.

Goldeneye 64 özellikle split-screen multiplayer moduyla kendini bolca oynatan bir oyundu.
Goldeneye 64 özellikle split-screen multiplayer moduyla kendini bolca oynatan bir oyundu.

Özete indirgeyecek olursak aslında bu oyunların tutmamasının tek sebebi oyunun üzerinde durulmaması. Halbuki şimdi açıp Spider-Man 2‘nin PS2 sürümünü oynarsanız (PC sürümüne dokunmayın bile, ikisi çok farklı oyunlar ve PC sürümü gerçekten rezalet) oyunun ne kadar özveri ile yapıldığını ve ne kadar emek harcandığını görebilirsiniz. Bununla beraber bu sene içinde çıkacak olan Mad Max oyunu da aynı şekilde kaliteli olacağa benziyor ancak Mad Max‘in artık bir filmden ziyade çoklu medya markasına dönüştüğü için ona “film oyunu” demek haksızlık olur. Eğer sizin de bir iki fikriniz varsa bu konuyla ilgili, paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir