Final Fantasy Record Keeper İncelemesi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Aranızda bilmeyen var mıdır bilmiyorum ama Japonya’daki oyun piyasasını domine eden iki faktör vardır; Taktik RPG’ler ve JRPG’ler. Monster Hunter ve Nintendo oyunları dışında Batı’ya gelmemiş onlarca JRPG oyunu Japonya’da pazarı parmağında oynatıyor. Peki bu ilk nereden başladı? 1986‘da Enix‘in Dragon Quest ile Japonlara tanıttığı JRPG asıl patlamasını ise 1987‘de gerçekleştirdi. Tamam, Dragon Quest hala Japonya’da en çok oynanan JRPG oyunu ancak türe patlamayı yaratan o değildi. Maddi olarak çöküşte olan ve iflasın eşiğinde olan Squaresoft Hironobu Sakaguchi liderliğinde son bir kumar oynayarak Final Fantasy‘yi çıkardı ve hem türü, hem de Squaresoft’u efsanevi bir yükselişe soktu. Hatta öyle ki söylentilere göre Square Enix hala ilk Final Fantasy‘den gelen parayla geçiniyor.

Neyse konuyu dağıtmayalım, burada size JRPG tarihi dersi vermek için bulunmuyorum. İşte bu bahsettiğimiz Final Fantasy büyüdü, gelişti ve 16 ana oyun ve 50 kadar spin-off  ile tarihin en büyük oyun serilerinden biri haline geldi (yine de bir Mario değil). Firma hala Final Fantasy ile geçiniyorken hesap makinesine dahi çıkan seri mobili es geçer mi? Tabii ki de. Birkaç remastered port ve bir iki başarısız denemeden sonra (All The Bravest’i oynayan varsa Allah akıl fikir versin ya o ne öyle) Square Enix nihayet şahane bir mobil Final Fantasy ile karşımıza çıktı; Final Fantasy Record Keeper.

Öncelikle belirtmemiz gerek, oyunun yapımcısı Square Enix değil. Hatta oyunun Google Play‘deki dağıtımcısı bile Square Enix değil. Oyun tamamen DeNA tarafından geliştirilip yayına sürüldü. DeNA ismini son zamanlarda sık duymuşsunuzdur, kendileri Nintendo ile mobil oyunlar için anlaşan stüdyo. Nintendo’nun güvendiği bir firma ne kadar kötü olabilir ki?

Kaç dakikadır burada JRPG diyorum ama oyun JRPG değil. Oyunun türünü size anlatmam zor olacak, o yüzden oyunun hikayesini anlatırken kafanızda oluşturabilirsiniz. Hikaye kısaca şu; Final Fantasy evreninde ne var ne yok ise kayıt altına alan bir topluluk var. Kendilerinde Record Keepers diyen bu topluluk sadece bu olayları not almakla kalmayıp ayrıca resim ve tablolarla da destekliyor. Sonunda belirlenemeyen bir güç tüm tabloları silmeye başlıyor ve o zamanki Record Keeper -yani biz- ve akıl hocamız Dr. Mog bunu engellemeye çalışıyor. Engellemek içinse Record Keeper tablolardan anılara girerek o an yaşanan ikonik savaşları yeniden yaşıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Yani tamamen savaştan ibaret bir oyun var karşımızda. Bu oyunu kötü mü yapıyor? Kesinlikle hayır, oyun son derece zevkli. Oyun en baştan size efsanevi Final Fantasy anlarını tıpkı ilk 6 Final Fantasy gibi iki boyutlu ve sıra tabanlı bir sistemle yeniden yaşatıyor. Oyunda “benim oynadığım kadarıyla” IV, VII, VIII, X ve XIII‘ten savaşlar mevcut ama oynadıkça yeni bölümler açılır mutlaka diye umuyorum.

Grafikler nasıl? Savaş ekranında grafikler çok tatlı. Tam olarak SNES‘teki Final Fantasy‘ler gibi. Ancak oyun tam ekran değil. Yani en azından ben tam ekran oynayamadım oyunu, üstteki bildirim barı oyun boyunca hep üstte kaldı ama tabii bu oyun zevkinizi baltalamıyor. Ekrana o kadar odaklanıyorsunuz ki dikkat etmiyorsunuz üst bara. Her ne kadar savaş ekranında grafikler çok güzel desem de menü ekranında bazen sprite’larda kırılma vs. görebilirsiniz.

Seslerde bir değişiklik yok. Cidden. Dediğim gibi oyunun her yerinde bir SNES havası hakim ve sesler direkt olarak SNES oyunlarındaki ses efektleri kullanılarak yapılmış. Ekstra çok fazla bir şey yok. Müzikler ise beklendiği gibi efsane. İkonik savaşlar ikonik boss dövüşleri, ikonik boss dövüşler ise efsanevi şarkılar demek. Yani oyunu sevmeseniz bile şarkılar için oynarsınız, o derece.

Oynanış biraz karmaşık. Cidden. Kaç defa karakterlerimden birine Cure basayım diye rakibi heal’ladığımı hatırlamıyorum. Hamlenizi yapmadan önce bir iki saniye durup hamleyi yapmak istediğiniz karakteri özellikle seçmenizde fayda var. Yoksa rakibi heal’layıp kendinize Black Bolt vurmanız olası.

Final Fantasy evreni demiştim değil mi? İşte o evren çok hoş artılarla da geliyor. Başta sadece Record Keeper ile başladığımız macerada yanımıza Cloud Strife, Black Mage, Lightning gibi Final Fantasy evreninde yer etmiş karakterleri de ekliyoruz. Tüm bu karakterler farklı dünyalarda olduğu için her karakterin kendi dünyasında artıları var. Örnek vermem gerekirse Final Fantasy VII‘de Cloud Strife‘ı takıma eklerseniz Cloud’un o savaşlarda stat’ları yükseliyor. Bu durumun aynısı silahlar için de geçerli tabii ki. Tıpkı Cloud gibi VII’ye girerken elinize Buster Sword alırsanız (Cloud’un kılıcıdır o ayrıca) Buster Sword’un statları yükseliyor.

Her bir savaş sizden 3 enerji puanı götürüyor ve her 4-5 dakikada bir adet enerji puanı ekleniyor. Eğer o kadar bekleyemem derseniz para ile enerjinizi doldurabilirsiniz. Evet para, gerçek para, mikro ödemeler. Free to play bir oyunda cidden bu konuyu tartışmamıza gerek var mı? Neyse ki DeNA akıllıca davranmış da Dungeon Keeper‘daki gibi adım başı 5 dolar falan istemiyor bizden.

Sonuç olarak Final Fantasy Record Keeper benim gibi büyük Final Fantasy hayranlarını tatmin edebilecek, seriye giriş yapmak isteyen oyunculara yardımcı olabilecek, öylesine oynamak isteyenler için de 10 dakikada otobüste keyifle oynanabilecek bir oyun. Öyle harika bir deneyim beklemeyin yine de, eğer Final Fantasy evrenini daha yakından tanımak istiyorsanız yine size oyunların orijinal hallerini öneririz. Sitede bir puan sistemi olmadığı için buraya 7,5/10 yazıp bırakıyorum.

Ha eğer derseniz “ben aa oynuyorum normalde ama takıldığım için bıraktım, başka oyun arıyorum”, o zaman sizi eğlencenizden mahrum bırakmayalım. Şu linke bir tık attığınızda rootsuz aa hilesi bölümünden takıldığınız her yeri ceylan gibi sekerek geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir