Firefox Flash’ı Engellediğini Duyurdu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Kısa süre önce buradaki haberimizde Firefox‘un, Windows 10 için özel olarak yeniden tasarlandığından bahsetmiştik. Yeni hamleler ile yoluna devam eden Mozilla Firefox  Flash’ın bütün versiyonlarını şimdi ise tarayıcısında engelledi.

Firefox bu hamleyi, tarayıcıları üzerinden Flash kullanan kullanıcılarının daha çok kötü niyetli zararlı yazılımlar aracılığıyla her an hacklenebileceğinin ortaya çıkmasından sonra gerçekleştirdi. Firefox’un destek departmanının sorumlusu Mark Schmidt, Mozilla’nın almış olduğu bu sonucu resmi Twitter sayfasından duyurdu.

facebook müşteri hizmetleri

Firefox’tan ilkin facebook da şimdide Flash’ın ömrünün tükendiğini ve kullanılmaması icap ettiğini açıklamıştı. Bilakis bu eklentinin, emniyet açıkları dolayısıyla kullanıcıların bilgisayarlarına zararlı yazılımların girmesine illet olduğuna inanıyorlar. Hacking Team grubu geçen zamanlarda Flash’ı ilgilendiren 3 büyük önemli bir açığın keşfedildiğini ortaya çıkarmış ve Flash için yapılan”artık kullanılmaması gerekiyor” eleştirilerinin yakinen dillendirilmesini sağlamıştı.

Her ne kadar Adobe’un yakın bir zaman içerisinde çıkaracağı yamalarla asayiş açıklarını ortadan kaldıracağına dair açıklamalar yayınlanmış olsa da şimdilik Firefox bunu beklemeden engellemeyi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Mozilla, Adobe’a karşı çok ağır bir uyarıda bulunmaktan da çekinmedi. Buna gereğince Adobe Flash’ın güvenlik açıklarını tam olarak çözmediği müddetçe bu engellemenin kaldırılmayacağı açıklandı.

Güncelleme: Firefox, resmi Twitter sayfasından takipçileriyle aşağıdaki tweet’i paylaştı. ( Orijinal Tweet’in Türkçe karşılığıdır. )
“Kullanıcılarımızı emniyet riskine karşı korumayı hedefliyoruz. Bu nedenle zararlıları bulaştıran Adobe Flash’ı engelledik.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir