FM’nin Son Oyunu Football Manager 2015’i İnceledik

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Evet sevgili futbol severler. Yeni bir Football Manager oyunuyla daha karşı karşıyayız. Yıllardır menajerlik oyunlarının bir numarası olan FM, 2015 yılı için yine harika bir oyun yapmış. Önceki oyundan birçok yönden üstün bir oyun FM 2015. Özellikle görsel ögeler, taktiksel yapılar ve oyuncu-hoca iletişimine önem verilmiş. Tabi ki yenilikler bunlarla sınırlı değil.

FM 15’te yönetim stilini çeşitliliği dikkat çekiyor. Oyun takımı her yönden kontrol etmenizi sağlıyor ancak FM 15’le beraber seçimlerimize göre tercübe puanı kazanıyoruz. Taktik ağırlıklı bir teknik direktör olacaksak, taktiğe ağırlık veriyoruz ve bu alanda tecrübe kazanıyoruz. Yani menajerlik tarzımız, bizim sadece bir antrenör mü yoksa bir menajer mi olduğumuzun temelini oluşturacak. Tabi ki takımın tam yönetimi yine sizin elinizde, eğer aksini seçmediyseniz.

Football Manager 2013

Football Manager 2014‘te kaldırılma çubukları, oyuncu etkileşimini azaltıyor gerekçesiyle kaldırılmıştı. 15’le beraber Championship Manager‘dan alışık olduğumuz sol menü çubuğu geliyor. Bu şekilde fikstür, takım durumu, kulüp çalışmaları gibi bölümlere menü içinden gezinme yapmaksızın görebiliyoruz. FM 15, kullanımı daha rahat bir menajerlik vaadediyor diyebiliriz.

 

fm3

facebook müşteri hizmetleri

Oyuncularla etkileşim iyice gelişmiş durumda. Artık takım kaptanıyla özel olarak görüşüp ondan takım hakkında görüş isteyebiliyoruz. Diğer bir değişiklik olarak gözlemcilerimize daha spesifik oyuncu arayışı yetkisi verebiliyoruz. Gözlemcinin incelediği oyuncunun tam özelliklerini görmek haftaları belki de ayları bulabiliyor. FM 15’le beraber medya ile ilişkimiz de artıyor. Gazeticiler artık daha sert sorular soruyor ve Türk futbolunun kalbi olan tartışmaları ateşlemekten geri kaçınmıyorlar. Eğer bu sorulardan sıkılırsak yardımcımızı görevlendirebiliyoruz.

Görsel özelliklere bakalım biraz da. FM 15’in animasyonları gerçekten çok akıcı ve maç görüntüleri sert değil, gayet yumuşak. Tabi ki Fifa veya Pes grafiği beklemiyoruz FM’den ama bu tarz görüntü düzeltmeleri takımı analiz ederken daha faydalı oluyor. Maç içinde takımımızla kenardan konuşabilmek özelliği gelmiş. Takımın biraz düştüğünü gördük diyelim, “Hadi beyler koşun biraz” tarzı motive edici sözler söyleyebiliyoruz. Bu özellik bence oyunun içine girme yolunda çok etkili.

 

fm1

FM 2015‘te takımın gücünü arttıracak oyuncu rolleri var:

  • Serbest oyun kurucu: Orta saha ve defansif orta saha oyuncuları için.
  • Kanattaki oyun kurucu: Kanattan içeriye etkili paslar yapabilecek oyuncular için.
  • Ters ayaklı bek: Sahanın ortasına doğru koşular yapan defansif kanat oyuncuları için.
  • Fırsatçı kanat oyuncusu (Raumdeter): Rakip takımın defansında boşluk bulmak için pusuda bekleyen oyuncu.

Oyuncuları ve takımı daha etkili kullanabilmek için bu rollere dikkat etmek gerekiyor diye düşünüyoruz.

Son olarak şunu diyelim. Football Manager 2015, yepyeni bir oyun değil. Eski oyunun üstüne harika yenilikler getirmiş tabi ki ama yeni bir oyun değil. Yani eskiden kurtulamayan oyuncular biraz tedbirli yaklaşabilir. Fakat yeniye geçtiğiniz ve alıştığınız zaman pişman olmayacağınıza da eminiz.

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı