Akıllı Telefon Bağımlılığını Önlemeye Çalışan Uygulama: Forest

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Akıllı telefonlar bir ağacın kökü gibi hayatımızın her yerine elini ayağını attı. Artık telefonsuz bir günü bile zor bitirir, internetsiz nefes alamaz olduk. Artık cebimize sığan ufak bilgisayarlar olarak bile tabir edilecek hale geldiler. Yetmezmiş gibi sosyal medya için de akıllı telefonlar artık bir vazgeçilmez. Uzun lafın kısası hayatımızın her anında telefonumuza bir göz atacak durumdayız.
Bu akıllı telefon bağlılığının yanında getirdiği bazı sosyal ve ekonomik sorunlar da yok değil. Örnek olarak otobüste kafayı telefona dikmek ya da yolda telefonla uğraşırken diğer insanlara omuz atmamız gayet normal olarak karşılanır herhalde. Ayrıca yüz yüze iletişim sırasında da telefonla uğraşmak iletişimimizi olumsuz yönde etkiler.
Bu bağımlılığı az da olsa yok etmek isteyen uygulama Forest, bu kötü alışkanlığı yok etmek için ön plana çevre bilincini çıkartıyor. Eğer telefonunuza yarım saat kadar bir süre içinde müdahale etmezseniz, bir ağaç kök salıp büyümeye başlıyor. Eğer telefonunuza bakarsanız bu ağaçlar kuruyor.
Tabi bu yöntemin işlemesi için kişide çevre bilinci ve telefondan biraz olsun kurtulma isteğinin olması şart 🙂

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir