Game of Thrones Iron From Ice Oyunu İncelemesi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

2 Aralık’ta oyunseverlerle buluşan Game of Thrones oyunu, ilk bölümüyle bize de uğradı ve harika bir izlenim bıraktı. Oyundan spoiler vermemeye çalışarak, inceleme yapacağım arkadaşlar. Şunu da belirteyim, dizinin ana olaylarına az da yer veriyor oyun fakat daha çok arka plandaki olayları işliyor.

Öncelikle hikayeye bakalım. Oyunun hikayesi tıpkı kitapta olduğu gibi, belirli karakterler üzerinden gidiyor. Okuyanlar bilir, her bölümün başında bir karakterin adı yazar. Oyunda da her bölüm bir karakter etrafında dönüyor. Bölümden kastım, chapter tabii ki. Koca bir bölüm tek karakter üzerinden gitmiyor.

margaery-telltale-game-of-thrones
Margaery’i üzgün gördük…

Kuzey’de Onurlu Bir Aile

İlk bölümümüzün adı Iron From Ice. 3. sezonun sonunda başlıyor bölüm. “The Red Wedding”i her Game of Thrones izleyicisi hatırlıyordur. Robb Stark’ın haince katledildiği düğünden bahsediyorum maalesef. Yönettiğimiz karakterin adı Gared Tuttle. Gared, Lord Gregor Forrester’ın uşağı. Askerlerin kıyafetlerini temizliyor, onlara şarap getirip götürüyor, klasik uşak hizmetleri.

Bir süre muhabbet ettikten sonra mühim olay başlıyor ve Walder Frey’in adamları askerlerimizi öldürmeye çalışıyor. Olaylar birbirini takip ediyor ve Gared, bir şekilde olay mahalinde kaçmayı başarıyor.

Hikaye böyle başlıyor. Daha sonra Lord Forrester’ın en büyük oğlu Ethan Forrester olarak oyuna devam ediyoruz. Ethan’ın hikayesi Ironrath şehrinde geçiyor, Forrester ailesinin şehri. Diğer karakter ise Mira Forrester. En büyük kız çocuk olan Mira, King’s Landing’de yaşayan bir hizmetçi kız. Hizmet ettiği kişi ise Margaery Tyrell. Margaery’i görmek biraz heyecanlandırdı bizleri.

Hikaye konusuna burada son vermek istiyorum. Spoiler almak istemezsiniz diye düşünüyorum. Özet geçelim: 3 karakterimiz var; Gared Tuttle isimli bir uşak, Ethan Forrester ve Mira Forrester. Episode 1, bu üç karakterle beraber ilerliyor.

GOT1
Öldürmek mi? Yaşamasına izin vermek mi?

Oyun Yapısı

Daha önce Telltale Games yapımı bir oyun oynayan varsa aramızda, anlatacaklarımı biliyorlardır. Oyun, oynayışı gayet basit bir adventure yapısına sahip. Birkaç klavye tuşu (yönler için A-S-D-W, koşu için shift) ve mouse ile oynanıyor. Ağırlıklı olarak Mouse kullanıyoruz. Çevremizle iletişime geçmek, eşyaları toplamak için Mouse yeterli oluyor. Yön tuşları, bazı dövüş sahnelerinde ve yürüyüş sahnelerinde kullanılıyor.

facebook müşteri hizmetleri
jpg
Bu da seçimlerimizden biri.

Asıl olarak oyun, diyaloglara dayanıyor. Yani şunu söylüyorum. Oyundan keyif alabilmek için biraz yabancı dil gerekiyor. Çünkü verdiğimiz cevaplar hikayeyi büyük ölçüde etkiliyor. Verdiğimiz cevaplara göre konuştuğumuz kişi tepkiler veriyor. Örneğin, bir kişiyi öven sözler söylediğinizde sol üstte şu yazı çıkıyor: “He will remember this. – O bunu hatırlayacak.” Yani, ilerideki konuşmalar bile etkilenebilir. Fakat tahminime göre oyun tamamen diyaloglara göre değişmiyor. Hikayeyi derinden etkileyecek olayların bizim elimizde olduğunu sanmıyorum. Sadece genel hatlar değişiyor. Bu bile, sizi hikayeye katmaya yetiyor tabii ki.

ethan
Ethan, çok zor seçimler yapacak.

Oyun sizi diplomatik bir insan haline getiriyor diyaloglar sayesinde. Eğer ciddi bir şekilde oynamak isterseniz, söyleyeceklerinizi iyi seçmeniz gerekiyor ve bazen gerilebiliyorsunuz. Yani bir sözünüzle ülkeler arası savaş çıkartabilirsiniz, dikkatli olun. Karakterleri de iyi tanımak gerekiyor. Cersei Lannister’la konuşurken başka konuşmak gerekiyor, Margaery Tyrell ile konuşurken başka. Cersei’yi hiç özlememişim bu arada, fakat Tyrion’u görmek mutlu etti beni.

Telltales-Game-of-Thrones-Iron-from-Ice
Cersei, ecel terleri döktürüyor.

Telltale Games başarmış.

Game of Thrones yapımının birden fazla oyunu var. Hepsini deneme şansım oldu. Öncekileri beğenmemiştim. RPG oyun yapmaya çalışıyorlar, fakat Game of Thrones hikayesi o kadar derin ki işin içinden düz bir RPG ile çıkılmıyor. Telltale Games, hem hikayeyi ön plana almış hem de oyunu basit ve eğlenceli bir hale getirmiş. Grafikler haricinden oyunun hiçbir problemi yok bence. Belki, ana menü üzerinde biraz daha düşünülebilirmiş, pek kullanışlı değil. Sonuç olarak, oyunu çok beğendim. Alın ve oynayın, pişman olmayacaksınız.

Game of Thrones’un henüz birinci bölümü çıktı. İkinci bölümün ne zaman çıkacağını maalesef bilmiyorum. Ancak iki haftadan fazla süreceğini sanmıyorum. Eğer birinci bölümü bitirebilirseniz, sonunda ikinci bölümün fragmanı var. Oyunu Steam’den 49TL’ye satın alabilirsiniz. İyi eğlenceler şimdiden.

Game-of-thrones-episode-1-iron-from-ice-pc-freys
Soldaki arkadaşa dikkat edin!

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir