Gangam Style Youtube’u Bozdu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

2012 yılında, Güney Koreli şarkıcı PSY tarafından, YouTube‘a yüklenen Gangnam Style YouTube sayacını bozdu!

15 Temmuz 2012 tarihinde internette ortaya çıkan şarkı beklentilerin ötesinde bir ilgi ile karşılaştı. O zaman en çok izlenme sayısı olan 800 milyonu geçen PSY daha sonra 2 milyar izleyiciye kadar ulaştı.

Youtube‘un ilk kurulduğu 2015 yılında izlenme sayacı 32-bit tamsayı ile sınırlandırılmış ve kimsenin 2 milyar 147 milyon 483 bin 647 izlenme sayısını geçebileceği hesaba katılmamıştı. PSY‘ın şarkısı yıllar geçmesine rağmen izlenmeye devam edip bu sınırı geçene kadar da mümkün olduğu sanılmıyordu.

facebook müşteri hizmetleri

Gangnam Style hesaplananın çok üzerinde bir izlenme oranına sahip olunca, YouTube yetkilileri sayacın arızalandığını ve düzgün değer vermediğini fark ettiler. Bu yüzden izlenme sayısını 2.152.512.000’a kilitleyerek yeni bir çözüm üretilene kadar sabit bıraktılar.

Google sözcüsü Matt McLernon‘un yaptığı açıklamada, sistemin yeni izlenme sınırı olarak 64-bit tamsayı sınırı konduğu ve bir sonraki barajın 9.223.372.036.854.808 izlenme olduğunu söyledi.

Tüm dünya nüfusu tarafından yıllarca izlenmeye devam etse bile geçilmesi mümkün olmayan 9 quintillion sınırı ile Gangnam Style, sayacın bozulması tehlikesi ile karşılaşmadan izlenilebilecek.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir