Geçmişten Geleceğe: Rise Of Nations

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Rise of Nations; (Türkçesi: Ulusların Ortaya Çıkışı) Civilization 2 ve Alpha Centauri oyunlarında çalışmış olan Brian Reynolds öncülüğündeki Big Huge Games’in yapımcılığını, Microsoft Game Studios’un ise dağıtımcılığını üstlendiği 20 Mayıs 2003’te yayınlanmış gerçek zamanlı strateji türünde bir oyundur.

28 Nisan 2004 tarihinde oyuna Thrones and Patriots (Türkçesi: Tahtlar ve Yurtseverler) adlı bir ek paket çıkarıldı. 2004’ün ilerleyen günlerinde ikisi birden Gold Edition (Altın sürüm) adı altında satılmaya başlandı.

Oyun biraz Age Of Empire tadı veriyor fakat Age of Empires serisindeki her bir oyun belli dönemleri konu alamakta. Rise Of Nations ise başlıkta belirtiğim gibi ”Geçmişten Geleceğe” doğru tüm dönemleri konu alıyor.

rise of nations-2

facebook müşteri hizmetleri

Oynanışa gelirsek çok zor değil, her zaman dediğim gibi bir işe başlarken o işin amacını anlamak lazım. Oyunda bir harita var ve bu haritada oyuna başlarken size bir şehir (üs) veriliyor ve birkaç işçi. Bunlar ilk etapta sizin kendiniz kalkındırmanız için verilen başlangıç bonusu gibi. Tabi ki haritada belirli bir sınırınız oluyor o sınır dışında bir inşaat yapamıyorsunuz ama işçileriniz sınırların dışında olan alanlarda Wood(Odun), Metal(Metal) toplayabiliyorlar. Bu konuya gelmişken oyundaki başlıca kaynaklarıda sıralayabiliriz. Oyundaki kaynaklar Food(Yiyecek), Wood(Odun), Metal(Metal), Oil(Petrol) ve Knowledge(Bilgi)’den oluşuyor ve bu kaynaklar ile asker üretip veya binalar inşa edebiliyorsunuz. Oyunda savaşmak çok önemli değil, tabiki bir savaş oyunu oynuyorsunuz ama bunun yanında ülkenizi son çağa kadar getirip kütüphanedeki tüm buluşları tamamlamak daha önemlidir.

Oyunda Türk ırkının bulunması aslında biz türkleri oyuna çeken bir unsur. Türkler ilgili tüm unsur düşünülmüş durumda. Mesela askeri olarak Yeniçeriler konulmuş. Mimari olarak da oyundaki binaların Türk kültürüne ait olduğu direkt gözünüze çarpıyor. Tabi bunun yanında bir çok ırk da oyunda bulunmakta. Bantu, İngiliz, Çin, Mısır, Fransız, Alman, Yunan, İnka, Japon, Kore, Maya, Moğol, Nubian, Roman, Rus, İspanyol bu ırklara örnek.

Oyunun kısa bir görsel tanıtımını da aşağıda izleyebilirsiniz:

Oyunda savaşırken daha önce farklı bi kaynaktan duyduğum açıklama çok hoşuma gitmişti, onu paylaşarak yazıma son vermek istiyorum:

”Rise of Nations taş-kağıt-makas denklemlerine dayalı bir oynanış sunuyor. Mesela Pikemen’ler (Mızrakçılar) Knight’ları (Şövalyeleri) kolayca yenebilirken, Foot Archer’lara (Okçulara) karşı Pikemen’ler çok güçsüzler.”

Ben oyunu oynarken gerçekten bu tanımda anlatılmak isteneni hissetmiştim fakat ben oyunu taş-kağıt-makas değil, daha çok bir santranç oyununa benzetmiştim.

Yazan: OKTAY KARA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir