Geleceğin Savaşı: Siber Savaş Riski

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Kılıç kalkan savaşlarından top tüfeğe geçişleri hiçbirimiz görmedik. Peki ya ilk füzeler? Tanklar? Uçaklar? Hayır, bunlar da bizim devremizden çok uzak gibi. Peki ya Soğuk Savaş yılları? Nisbeten bu haberi okuyanların bir kısmı bu yılları hatırlayabilir.

20.yüzyılın sonlarına doğru nükleer füzelerin ortalıkta dolaştığı ama kimsenin ölmediği bir savaş vardı: Soğuk Savaş! Bu aslında gerçek bir savaştan çok bir it dalaşıydı ve bu savaşın perde arkasında ilk siber savaş yatıyordu. Her an füze savunma ve ateşleme sistemleri hacklenebilirdi. Ülkeler bunun için çalışıyordu.

Buradan göreceğiniz şey bir oyun ya da uçuş rotaları değil. Bu adres Norse Corp tarafından sağlanan anlık siber saldırıları gösteriyor.

Geçtiğimiz aylarda The İnterview filmini ‘yüce liderlerine’ hakaret olarak kabul eden Kuzey Kore hackerları Sony Pictures’e saldırmış ve terabaytlarca veriyi çalmışlardı. Henüz vizyona bile girmeyen filmler ve diğer veriler torrent ağlarında paylaşıldı.

facebook müşteri hizmetleri

savaşiç

Peki Nedir Siber Savaş?

Siber savaş satrançtan pek de farklı olmayan bir savaştır. Pek çok ülke siber savaşlara karşı savunmada ve saldırı kullanılacak ‘asker’ yetiştirmekte.

Günlük hayatımızın büyük çoğunluğu elektronik eşyalardan ve internetten oluşuyor. Güneşin normal bir şekilde doğduğu sıradan bir gün hayal edin. Aniden internetiniz kesiliyor, trafik ışıkları çalışmıyor veyahut yanlış çalışıyor, reklam tabelalarınızda X ülkesinin lideri görünüyor, merkezi cami sistemi X ülke marşını çalıyor. Tüm bunlar olurken savunma sistemleriniz devre dışı kalıyor ve mevzilerde konuşlanmış savunma füzeleriniz yanlış koordinatlara çevirilip ateşleniyor. Peki ya nükleer santralinizin soğutma sistemi devre dışı kalırsa ve aşırı ısınan reaktör patlarsa?

Bu senaryo biraz uçuk ve bilim kurgu gibi gelse aslında tamamı mümkünatı olan şeyler. 3.Dünya savaşının bir Siber Savaş olacağı düşünülüyor. Ve interneti kullanmaktan bile aciz bir ülkeyken buna nasıl karşı koyabileceksiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir