Gmail Inbox Kutularını Neden Ayırdı?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Birkaç sene önce Google‘in Gmail ekibi bağımsız çalışan bir e-mail uygulaması yapmaya karar vermişti. Bu durumda bir çok kullanıcı yeniden tasarlanmış Gmail ile tanıştı. Bir çok gelişmiş özelliğin değiştirildiği uygulama ile “Inbox” da parçalara bölünmüştü. Kullanıcılar ise buna tepki göstermişti. “Gmail’i tamamen yok ettiniz”, “Bu çılgın tasarımcılar ne yapıyorlar” gibi yorumları her yerde görmek mümkündü. Buna cevap olarak Gmail tasarım ekibinin başı “Siz Kullanıcı Değilsiniz” isminde bir sunum yapmıştı. Sunum Gmail kullanıcılarının büyük çoğunluğunun kullandığı özellikleri kaldırmanın arkasındaki nedenleri ayrıntılı olarak anlatıyor.

facebook müşteri hizmetleri

gmail3

Günlük normal bir Gmail kullanıcısı ortlama 5 e-mail alırken bir Google çalışanı 450’ye kadar e-mail alabiliyor. Aslında Gmail‘in ayrıştırılmış inbox kutularını kendilerini de düşünerek yapmış olduğunu da aklınıza gelebilir.

Bu tepkilere karşın Gmail‘in bunu yaparken asıl amacı gelen mailleri kolaylıkla ayrıştırmaktı. Özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal ağalardan gelen e-mailler ve ya telefon faturanız hatta alışveriş yaptığınız mağazanın bülteni gibi bir çok e-mail arasında iş için veya başka bir arkadaşınızdan gelecek olan önemli bir e-maili gözden kaçırmak mümkün gözüküyor. Gmail‘in ayrıştırılmış inbox kutuları da aslında burada çok işe yarıyor. Sosyal medya e-mailleri “Sosyal” kutusuna düşerken, reklam e-mailleri de “Tanıtım” kısmına gidiyor. Böylece “Birincil” sekmesinde gelen e-mailleri o kalabalık arasında seçmeye çalışmadan rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Sonunda bir uzlaşmaya varıldı. Gmail dev kullanıcı tabanı için optimize olarak kaldı ve gizli olarak gelişmiş özelliklere de sahip. işte Gmail‘in inbox kutusu bu şekilde doğdu.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir