Google Chrome Adres Çubuğu Bilinmeyen Yetenekleri

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bugüne kadar Google Chrome hakkında birçok haber, bilgi paylaşılmıştır ama adres çubuğu hakkındaki haberler daha geri planda kalmış olabilir. Şimdi Chrome adres çubuğu ile yapılabilecek en iyi yeteneklerden birkaçına bakalım:

Google Chrome Adres çubuğu ile birimleri dönüştürmek

Chrome’un adres çubuğu ile temel matematik işlemlerini yapabilirsiniz. Üstelik benzer şekilde olan birimleri de dönüştürmeniz mümkün.

Yapmanız gereken şey, sıcaklık içinse mesela 50 c = f ya da başka birim için 50 feet = inches gibi bir eşitlik yazmak. Yalnız şunu hatırlatmakta fayda var Google şu an Türkçe’sini anlamadığı için İngilizce yazmanız gerekiyor.

 googlechrome2

Not defterine dönüşen tarayıcı penceresi

Hız bir şekilde not almanız gerektiğinde aşağıdaki komutu adres çubuğuna yazabilirsiniz (isterseniz yer imlerine ekleyin):

Data:text/html

 

Anahtar kelimeleri sürükle bırak yaparak aramak

Site: arama metodunu kullanmayı çoğu tecrübeli kullanıcı bilir. İşte aynı işlevi adres çubuğuna bir web sitesinin adresini yazdıktan sonra tab düğmesine basarak da yapmak mümkün.

 

Dosya yöneticisi olarak Chrome

Bunun için geçerli bir neden bulunmasa da bu da Chrome ile mümkün. Windows’ta C:/ ya da Mac ve Linux’ta file://localhost yazarak bilgisayaranızdaki dosyalara göz atabilirsiniz. Ayrıca dosyalarınız Chrome adres çubuğu bölümüne sürükleyerek onlara burada açabilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

 

Google Drive ya da Gmail’i aramak

Gmail ya da Googel Drive gibi belirli bir uygulamaya birkaç tıkla geçiş yapılabiliyor. Bunun için önce bir hazırlık yapmak gerekli, şöyle ki;

İlk adım: Adres çubuğuna sağ tıklayın ve arama motorlarını düzenle’ye tıklayın.

  1. 2. Google Drive isminde yeni bir arama motoru ekleyin.
  2. 3. Anımsayabileceğiniz bir anahtar sözcük seçin “GDrive” gibi.
  3. 4. URL olarak şunu girin:

http://drive.google.com/?hl=en&tab=bo#search/%s

Gmail için ise şu URL’yi kullanabilirsiniz:

https://mail.google.com/mail/ca/u/0#apps/%s

Google Drive ya da Gmail hesaplarınzı aramak için gmail.com ya da docs.google.com yazabilir ve Tab tuşuna basarak arama başlatabilirsiniz.

 

Yeni e-posta penceresi açmak

Yeni gelen bir e-postanız var ve siz ona bakmakla uğraşmadan direkt olarak yeni bir e-posta mı göndermek istiyorsunuz? O zaman adres çubuğuna mailto: yazarak yeni bir e-posta penceresi açabilirsiniz.

 

Sitelerin güvenlik bilgilerine bakmak

Adres çubuğunun sol tarafındaki kilit ya da sayfa simgesine tıklayarak onun çerezleri ve javascripti hakkında bilgi edinip şüphe ederseniz açılır pencereleri engelleyebilirsiniz.

Sekmelerin arasına yeni bir sekme açmak

Yeni bir sekmenin nerede olacağı dikkatinizi çekiyorsa adres çubuğundaki URL’yi tutup sekmeler arasında istediğiniz yere sürükleyebilirsiniz ve yeni bir sekme istediğiniz yerde açılmış olur.

Bunların yanı sıra, Android Uygulamaları Chrome’da Nasıl Çalışır? ve Chromebook’un Kilidini Android Telefonunuz ile Açın yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir