Google Hesabı Nasıl Korunur ?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Birçok platformlarda kullandığınız Google hesabınızı nasıl güvene alabilirsiniz? Hesabınızı güvene almak için yapmanız gerekenler rehberimizde. Youtube, Google+ ve Gmail gibi bir çok platformu Google hesabımız ile kullanıyoruz. Özellikle Youtuber’lar ve Webmaster’lar Google hesapları sayesinde hem para kazanıyor hem de içerik yayınlıyor. Peki kişisel ve ticari bir çok verilerimizin yer aldığı Google hesabımızı nasıl daha güvenli bir hale getirebiliriz?

Daha Güçlü Şifre

Hesabınızı güvene almak için ilk yapmanız gerek bulunması zor şifre kullanmak. Şifrenizi oluştururken isim ve 1234 gibi terimlerin yer almamasına özen gösterin. Büyük – küçük harf, rakam ve özel karakterler kullanarak oluşturacağınız şifre çok daha güvenli olacaktır. Özellikle sadece harf veya sayıdan oluşan şifrelere oranla bu şifrelerin bulunmasın 10,000 kat daha zordur.

2 Adımla Doğrulama

facebook müşteri hizmetleri

Google hesabınızı 2 Adımla Doğrulama işlemi adından da anlaşılacağı üzere siz şifrenizi girdikten sonra sizden ikinci bir şifre girmenizi istiyor. Farklı bir cihaz ile hesabınıza ulaşmak istediğiniz de bu sistem sayesinde telefonunuza bir kod geliyor ve o kod sayesinde giriş yapabiliyorsunuz.

Kurtarma Bilgisi Ekleyin

Çoğu kişinin atladığı kurtarma bilgileri bölümü aslında çalınan hesabımızı kurtarabilmemizde önemli bir rol oynuyor. Kurtarma bilgilerine girdiğimiz verilerden birini unutursak hesabımızı diğer bir doğrulama seçeneği ile kurtarabiliriz. Kurtarma bilgilerinizi boş bırakmamanızı öneririz.

Bağlı Cihazları Kontrol Edin

Bu kısımdan hesabınız ile giriş yaptığınız cihazların listesini en az ayda 1 kere kontrol etmelisiniz. Bu sayede hesabınıza sizden izinsiz farklı bir cihazdan giriş yapılırsa onu hemen engelleyebilirsiniz.

Hesap İzinlerini Kontrol Edin

Bu kısımdan hesabınızla giriş yaptığınız uygulamaları görebilirsiniz. Bilgilerinize erişmesine izin verdiğiniz uygulamaları bu kısımdan yönetebilir ve onları devre dışı bırakabilirsiniz. 3. parti bir uygulamaya hesabınız ile giriş yaptıysanız işleminiz bittikten sonra buradan o uygulamaya verdiğiniz izini kaldırmanızı öneririz. Her ne kadar önemsiz gibi görünse de bazı 3. parti uygulamalar sizin bütün verilerinizi toplayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir