Google, Küba’ya Ücretsiz İnternet Getiriyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Barack Obama’nın Küba’yı ziyaret etmesinin ardından gelişmeye devam eden ABD-Küba ilişkilerine Google kayıtsız kalmadı. Google, Küba’ya ücretsiz internet bağlantısı sağlayacak 1962 yılında yaşanan Küba Füze Krizi’nin ardından, Küba ile ABD ilişkileri bir daha düzelmesi beklenmeyecek şekilde bozulmuştu. Ticaret başta olmak üzere hiçbir şekilde iletişim içerisinde olmayan iki ülkenin arası ise son dönemde yaşananlarla düzelme sinyalleri vermişti.
Son olarak ABD Başkanı Barack Obama, 90 yıl sonra ilk kez Küba’ya giden ABD Başkanı olmuş, ilişkilerin iyice yumuşadığına dair izleri açıkça belli etmişti. İki ülke arasında yaşanan bu dostluk belirtileri karşısında Google’da kayıtsız kalmadı. Firma, Küba’ya ücretsiz internet erişimi sağlayacağını açıkladı. Airbnb, PayPal, Google firmalarının birçok yetkilisi Başkan Barack Obama’ya Küba ziyareti sırasında eşlik etmişlerdi.

facebook müşteri hizmetleri

Google ise Küba’da büyük bir sorun olarak betimlenen internet konusunda ülkeye ücretsiz internet erişimi sağlayacak projenin içerisinde yer alacağını açıkladı. Google ile Küba’nın yerel internet sağlayıcısı Kcho.Mor proje kapsamında bir işbirliğine gidecek. Bu bağlamda, bir internet stüdyosu açılacak. Küba halkı bu stüdyodan 70 Mbps’ye varan hızda interneti ücretsiz olarak kullanabilecek. Stüdyo haftanın beş günü, sabah 7 ile gece 12 arasında kullanımda olacak. Stüdyoya bir seferde en fazla 40 kişi girebilecek.
2

Google, uygulanması muhtemel internet sansürü hakkında henüz bir açıklama yapmadı. İnternet ağı, Küba Devlet Telekomünikasyon Şirketi tarafından yönetilecek ve bu şirketin internete bir sansür getirmesi ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.
Başkan Obama’ya Küba ziyaretinde eşlik eden diğer firmalar PayPal ve Airbnb’nin de ülkede farklı projelerin oluşumunda rol oynayacakları belirtiliyor.PayPal iki ülke arasındaki para transferini sağlama amacı taşırken, Airbnb Küba kullanıcılarına internet sitesi açma hizmetini vermeyi planlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir