Google Material Design’ı Baz Alan Linux Dağıtımı: Papyros

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Papyros, Google’ın Material Design tasarımını baz alarak yapılan bir Linux dağıtımı. Kendisi daha önceleri Quantum OS olarak adlandırılmıştı fakat isim değişikliğine gidilmiş. Şu an için test edilecek bir sistem olmasa da geliştiricilerin yaptıkları iş etkileyici ve önümüzdeki aylarda merakla test etmeyi beklediğim bir dağıtım olacak benim için.

Dediğim gibi şu an için ellerinde kurulabilen ya da çalışan bir sistem yok. (En azında bizim kurup çalıştırabileceğimiz) Fakat paylaştıkları ekran görüntüleri sayesinde yaptıkları ya da yapacakları işin ne kadar mükemmel olduğunu görebilirsiniz. Tabii burada Google’ın faydası çok büyük.

Material Design nedir derseniz, Android 5.0 Lollipop işletim sistem ile çıkmış ve şu anda Nexus cihazlarda bulunan ve sistemin tüm görünümünde belli bir çizgi tasarımı takip eden dizayn diyebiliriz. Aynı iOS sisteminde olduğu gibi uygulamanızın tasarımında belli başlı kuralllara uyarak sistem genelinde bir görsel bütünlük yakalanması amaçlanıyor. Material Design ise oldukça sade ve mükemmel tasarımlara ve çizgilere sahip. Özellikle birazdan aşağıda paylaşacağım resimlerde göreceksiniz, masaüstü olarakta sade ve şık duruyor.

facebook müşteri hizmetleri

 

Papyros ne zaman çıkacak?

Herkesin merak ettiği ve sistemi test etmek ve kullanmak için can attığı bir soru. Elbette belli bir tarih yok fakat resimlerden anladığım kadarıyla birkaç aya kadar elimizde test edebileceğimiz bir sistem olacaktır.

Papyros, Arch Linux tabanlı bir Linux dağıtımı olması planlanıyor. Yeni bir masaüstü ortamı yazmak yerine Qt ve Wayland’dan yararlanıyorlar. Login manager olarak SSDM kullanacaklarını belirten Papyros geliştiricileri Material Design’ı sistemin genel uygulamaları olan takvim, hesap makinası gibi alanlara uygulayacaklarını belirtiyorlar.

Resimlerde göreceğiniz alt kısımda bulunan bar ise final sürümde bulunmayacak.

Daha detaylı bilgiye Papyros’un Google+ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Papyros Ekran Görüntüleri

papyros-1

papyros-2

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir