Google Tableti Ebola Virüsüne Savaş Açtı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Ebola virüsü hakkında hepimiz iyi kötü, kulaktan dolma olsa da bir şeyler biliyoruz. Ebola virüsü ilk kez 1976 yılında Sudan’da Nzara ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Yambuku şehirlerinde eş zamanlı olarak iki salgına sebebiyet vermiş, adını da Kongo Cumhuriyetinin yakınlarında olan Ebola nehrinden almıştır ve Dünya’ya da bu bölgeden yayılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’nce dördüncü risk gurubunda Patojen olarak kabul edilen Ebola virüsü, insana bulaştığında gösterdiği bulgular arasında kanama, ishal, deri döküntüleri ve yüksek ateş olarak görülüyor ve bu sebeple de risk düzeyi oldukça fazla seviyede yer alan bir virüs çeşididir. Yalnızca bu bilgiler doğrultusunda bile bakıldığında aslında o bölgede görev yapmakta olan doktorların hangi psikoloji içinde olduklarını tahmin etmek çok da zor değil. Bu alanda yaptıkları her türlü çalışma ve araştırmayı not almak üzere bir kağıda yazması gereken doktorların aynı zamanda bu not kağıtlarını güvenli bir şekilde çevreleyerek gerekli yerlere ulaştırmaları gerekiyor. Hastalığın yani ebolanın bu yolla yayılma riski de göze alındığında yayılma oranının tüyler ürpertici boyutlara ulaşması hiç de sürpriz olmayacaktır.

facebook müşteri hizmetleri

Bunu kocaman bir sorun olarak görmekte haklı olan doktorlar, Google’dan yardım talep ederek klorla virüsten arınabilecek bir tablet uygulamasının temellerini attılar. Tıbbi kayıt ve de notların daha güvenilir bir ortamda paylaşılmasına olanak tanıyacak olan tablet, güvenli bölge dışına da rahatlıkla çıkarılabilecek doğrultuda olacak. 10 dakika süre ile klorda bekletilerek sterilize edilecek olan tablet aynı zamanda darbelere ve sıcaklığa karşı da son derece dayanıklı olarak üretilecek.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, Ebola virüsünün salgın olması yüzünden 20 bine yakın kişi hayatını kaybetmiştir. Ancak bu konuda yapılan çalışmalara da teknolojinin sınırsız imkanları da eklenince kesin bir çözüme ulaşmak hiç de zor gibi görünmüyor.

Doktorların ve insanların içinde bulundukları koşullar değerlendirildiğinde Google arama motoru ve şirketinin böyle bir uygulama ile piyasaya çıkması hem doktorlar hem de insanlık açısından büyük bir adım olarak değerlendirilebilir. Böylece virüs bu notlarla yayılma riskini de ortadan kaldırmış bulunuyor.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir