Google Yeni Reklam Sistemi Getiriyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bildiğiniz üzere Google, araştırma – geliştirme, teknoloji, yazılım, arama motoru gibi işlevlerinin yanı sıra ayrıca binlerce reklam vereni ve yüz binlerce yayıncısı olan dev bir reklam firması. Gelirini genel anlamda Adsense ve Adwords reklamlarından sağlayan Google, son güncellemeleriyle mobil alanında da gelirlerini arttırmak için yeni icraatlar başlattı.
Google denildiği zaman akla ilk gelen özelliklerden biride kullanıcılara reklam pazarlamadaki uzmanlığıdır. Zira Google, onlarca farklı departmanının giderlerini kocaman seviyede reklam gelirleri ile karşılıyor. Taşınabilir platformların kullanım alanının artmasıyla da mobil reklamcılık üzerine, Google AdSense bölümü için yep yeni bir güncelleme geldi.

Google hem reklam verenleri, hem de reklam yayıncıları için kullandığı AdSense platformunu, kudretli bir şekilde işlevine devam ettiriyor. Google için de masaüstü reklamlar, video reklamları, arama sonucu reklamları en yüksek gelir kaynağı olarak biliniyordu. Ancak taşınabilir akıllı cihazların çok yüksek bir ivme kazanarak, kıl payı masaüstü internet kullanımı geçmeye yaklaşması, Google’ın sessizliğini bozmasına neden olan en önemli etkendi.

Aslında Google mobil alanı, sahip olduğu Android işletim sistemi platformu ile bir nevi kendi de genişletmiş oldu. Bu sebeple geçtiğimiz dönemlerde Google kontrol araçlarının, web sitelerinin taşınabilir akıllı cihazlarla %100 uyumluluk sunmasını yükseltmek için sonuçlarda hüküm oluşturan yeni sistemini hayata geçirmişti. Böylelikle Google, gerçekte hem Android, hem de kendi öz kullanıcılarını daha çok mobil platforma götürmeyi amaçlıyordu.

facebook müşteri hizmetleri

Taşınabilir cihazların ekranı, masaüstü cihazlara nazaran çok daha küçük boyutlarda olduğu için reklam gösterimi ekranın çoğunu kaplıyor. Bu nedenden yanlışlıkla reklam tıklama olasılığı yükseliyor ve kullanıcıların yaklaşık %50 ‘si bir kez de olsa yanlışlıkla istemeden bir reklama tıklamış oluyor.

Bu oranı, Google hiç göz ardı etmedi ve taşınabilir mobil reklam yayınlarına sınırlamalar getirdi. Bundan sonra hareketli akıllı telefonlara reklam yayınlamada kısıtlamalar getirecek.

Mobil platforma gelen bu kısıtlamalardan ilki, kullanıcıların mobil platforma sahip sitelerde iken ayrı bölmede oluşturulan indirme bağlantısı verilen reklam uygulamaları oluyor. Bundan böyle bu tarz reklamlarda, mobil kullanıcılar reklamın görseline tıklayamayacak. Bunun sebebi ise reklamın indir – download butonunun görselin hemen yanında veya üzerinde gizleniyor olmasından kaynaklanıyor.

Mobil platforma getirilecek olan diğer bir reklam alanı kısıtlaması ise, standart bannerlar için olacak. Mobil platformlardaki görüntülük boyutlarına bakılırsa ayarlanan bannerlar, kimi gün çerçevenin bütün sınırlarını kaplayarak, kaydırma butonunu engellemiş oluyor. Bu durumda gine kullanıcıların sehven reklama tıklamalarına sebep oluyor. Bundan sonra mobil platforma 728 x 90 p gibi büyük banner reklamlar yerleştirilemeyecek.

Görülebileceği üzere Google esasen reklam konusunda kullanıcılardan yana olduğu izlenimi veriyor. Çünkü bu yeni kısıtlamalar, esasta kullanıcıları strese sokan yanlışlıkların önüne bir nebzede olsa geçebilmek için yapılmış.

Öte yandan şunu kounuyuda belirtmek isterim ki Google, kendi çıkarlarını düşünmeden edemiyor. Bu Google yeni reklam kısıtlama uygulamalarının ardından verilen açıklamaya göre, Google’ın isabetli reklam satışlarından dolayı, Google’ın bu platformdaki reklam gelirlerinde %15’lik bir hasılat artışı ortaya çıktığını belirtildi.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir