Gözlüksüz 3D Ekran Geliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Son zamanlarda ilgi seviyesi oldukça yüksek olan 3 boyutlu görseller, videolar ve filmler neredeyse her yerde karşımıza çıkar durumda ve ulaşması da artık o kadar da zor bir şey değil. Tabii bunu sinema haricinde eve de taşıyan oldukça yüksek bir kitle mevcut ancak işin kötüsü 3 boyutlu gözlükleri kullanmakta gözlerimiz için bir o kadar zararlı. Özellikle de doktorlar tarafından kesinlikle sık kullanılması önerilmeyen bu 3 boyutlu gözlüklere yeni bir çözüm geliyor gibi gözüküyor. Çözüm ise 3D görüntü verebilen ekran yapmak…

Bu gözümüze zararlı diye bahsettiğimiz gözlüklerden birisi 3D görüntü teknolojisinin ilk kullanıldığı zamanlarda kullanılan kırmızı ve mavi camlı gözlük. Diğeri ise kayan görüntü ile orantılı şekilde gözünüzün görüşünü kaydıran ve böylece baktığınız yerdeki görüntüyü 3D görmenizi sağlayan gözlük.

facebook müşteri hizmetleri

Bu iki gözlük türü de bir süre kullanımın ardında kullanıcının gözünde oldukça önemli durumlara yol açabilecek rahatsızlıklar meydana getirme riski olduğundan dolayı görüntü performansları iyi olsa da gözlüklü bu teknoloji tam anlamıyla gelişmiş sayılamıyor. İşte bu problem ile oldukça yakında ilgilenen bir grup bilim adamı bu problemi kökünden çözecek bir yola imza atmış. Çözüm ise görüntüyü direk 3D olarak ekrana yansıtmak.

Tam 30 adet video kameranın kullanıldığı bu teknolojide bu kadar kameranın kullanılmasının nedeni, ekranda görünecek olan kişinin her açıdan alınan görüntüsünü yansıtabilmek. Bir dizi karmaşık hesaplama ile bu kaydedilen görüntüler, ekranda verilecek görüntüye göre şekillendiriliyor ve ortaya karşınızda başka bir insanın bulunduğu hissini veren bu mükemmel teknolojinin ürünü çıkıyor.

Şu an için bu teknoloji yalnızca tek bir nesne veya kişi üzerine yoğunlaşarak çalıştığı için sinema sektöründe kullanılması oldukça zor olsa da, müzelerde, yeni çıkan şarkı kliplerinde veya önemli duyurular gibi tek kişinin yapabileceği, eş zamanlı olmayan işlemlerde kullanılması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir