Hearthstone : Tutorial Kısmı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Dün genel tanıtımını yaptığımız Hearthstone’un bu gün Tutorial kısmını inceliyoruz.

Başladığınızda size ilk hediye kart paketinizi veren Hearthstone, ilk Hero’nuz olarak size jaina’yı yani Mage’i veriyor. Karşınız da ise Hogger var. Bu kısımda elimize gelen kartların da tanıtımı yapılıyor. Hogger’i yendikten sonra mission Progressiniz gözüküyor. Bütün Tutorial kısmını oyunun sizi yönlendirmesi ile bitirirken bir yandan da kartları, özelliklerini ve oyun mekaniklerini hızlıca öğreniyoruz.

Oyun alanı; Hero’ların ve koyduğunuz kartların gözüktüğü alan. Aşağıdaki bütük portre sizin Hero’nuz yukarıdaki ise rakibinizin. Sağ yanda bulunan kısım sizin kartlarınız, üzerine geldiğiniz de kaç kartınız olduğunu görebilrisiniz. Hemen üstündeki kartlar ise yine rakibinizin. Ekranın en aşağısındaki kartlar, sizin elinizde olan oynayabileceğiniz kartlar. En yukarıda rakibinizin kartları bulunmakta. Ekranın sol tarafında bulunan uzun sütun ise sırasıyla oyun içinde yapılan hareketleri gösteriyor fakat belirli bir limiti var. Ekranın sağ kısmındaki iki kartın arasında bulunan elips tuş işe turları çevirmeye yarıyor. Eğer sizin sıranız ise tuş sarıdır, kartlarınızı oynamayı bitirdiğiniz de bu tuşa basarak sırayı rakibinize verebilirsiniz. Eğer o tur içinde bütün yaratıklarınız ile saldırmış ve mananınız yettiği bütün büyüleri yapmışsanız tuş yeşile döner. Eğer işinizi bitirmemiş seniz sarı olarak kalır ve fare imlecini tuşun üzerine getirip bekletirseniz oynayacağınız kartları yeşil kontur ile çizer. Tuş aynı şekilde tur rakibimizdeyken etkileşime geçemeyeceğiniz için geri olarak gözükür.

Her tur oynamak için belli bir süreniz var. Eğer bu süre içinde oynamanızı bitiremezseniz, ortada bir bomba fitili çıkıp tur döndürme tuşuna doğru yanar. Bu fitil tuşa ulaştığında bir mini patlama yaşanır ve tur rakibinize geçer.

Ortadaki geniş alan sizin minion kartlarınızı koyduğunuz alan. Tahtanın alt kısmı size, üst kısmı ile rakibinize ait.

facebook müşteri hizmetleri

İlk olarak Hearthstone’Un farkı diğer kart oyunlarındaki mana renklerinin aksine böyle bir şey olmaması. Sadece Mana Crystal’ler var ve bu Mana Crystal’ler her tur giderek artıyorlar. İlk başladığınızda 1 kristal iniz varken, oyun ve turlar ilerledikçe bu kristaller de çoğalıp maksimum 10’a kadar ulaşıyorlar. Kristallerin izi oyun ekranın dayken sol aşağıda görebilirsiniz.

minions

Oyunda minion (yaratık) ve spell (büyü) kartları bulunuyor. Her kartın Sol üst kısmında mavi mana kristali ile oynayabilmeniz için kaç kristal olduğu yazıyor. Eğer 2 kristal iniz varsa 5 kristal bedeli olan bir kartı oynayamazsınız. Ayrıca bir turda kristalin izin yettiği kadar da (mesela 10 kristalinizin olduğu tur 2 kristal değerinde 5 kart) oynayabilirsiniz. Aynı zamanda çoğu kartın ve minion’un kendisine ait bazı özellikleri bulunmakta. Oyuna bir minion kartı indiğiniz de (eğer Charge’i yoksa) bir tur sonra oynayamaya başlayabilirsiniz. Minion kartlarının sağ ve sol aşağısında iki sembol içinde rakamlar bulunmakta. Sağ kısmındaki sarı daire olan rakam minion’unuzun attack (saldırı) değeri. Sol kısımdaki kan damlası şeklindeki kısım ise health (can) kısmı. Eğer Saldırısı 5 canı 2 olan bir minion ile saldırısı 2 canı 5 olan bir minion’a saldırırsanız ikisi de ölür. Minion’lar ve siz saldırı değeri olan her şeye vurduğunuzda o kadar hasar alırsınız. Elinde silah olmayan Hero’lar ve bazı saldırı olmayan minion’lara ise hiç canınızı kaybetmeden saldırabilirsiniz.

Büyüler ise yine mana kristalleri karşısında oynadığınız ve rakibinize hasar veren, sizi iyileştiren ve daha başka özelliklere sahip kartlardır.

Hero’nuzun hemen portresinin yanında daire içinde bulunan özellik ise o Hero’ya özel “Hero Power”. Bu en baştaki Mage’de Firebolt. Fireblast iki mana kristli karşılığı 1 hasar vuran bir ateş fırlatma büyüsü. her Hero’nun kendisine özel bir gücü bulunmakta.

Tutoarial kısmını bitirdikten sonra bir sonraki kısma geçiyoruz. Bir sonraki kısımda sizlere kart çeşitlerini anlatacağız.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir