Hitachi’den Mutluluk Ölçme Cihazı

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Günümüzde teknoloji bize iş yerlerinde ne kadar yarımcı olsa da, iş yerlerinin verimliliği açısından personellerin mutluluğu ve motivasyonu çok büyük önem taşıyor. Yapılan bir çok bilimsel araştırmanın sonunda iş yerine mutlu olan bireylerin daha verimliği çalıştığı sonuçları uzun süredir biliniyor.

facebook müşteri hizmetleri

Hitachi firmasına bağlı olan Hitachi High Technologies platformu ise personellerin mutluluğunu ölçen bir cihaz geliştirdi. u cihazın ismi ise Human Big Data. Giyilebilir teknoloji ürünü olan cihaz bir kredi kartı büyüklüğünde ve gün içinde personellerin mutluluğunu ölçmek üzere ayarlanmış. Bunu ise oturma, ayakta durma, yazı yazma, bulunuğu yerde kiminle konuştuğu ve konuşmanın uzunluğu gibi davranış hareketleri üzerinden ölçerek yapıyor. Hitachi’nin yaptığı bilgilendirmeye göre, insan hareketleri ile mutluluğu arasında bulunan doğrudan bağlantıyı kullanıyor ve mutlu insanların mutsuz insanlara oranla hareket ettiğini göz önüne alıyor.

Cihaz farklı çalışanlardan topladığı verileri ise merkezde bir arada toplayarak genel olarak bütün iş yerinin genel mutluluk seviyesini çıkartıyor. Bu çıkartım sonuncu da patronlara “Ofisiniz çok mutsuz, verimi arttırabilmek adına motivasyon çalışmaları yapmanız gerekiyor” gibi mesajlar da veriyor.

Önümüzdeki nisan ayında ilk olarak Japonya’da piyasaya sürülmesi beklenen bu cihazın ise her bir çalışana senelik olarak 850 dolara patlayacağını da belirtmek isteriz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir