İlerde Kullanılacak Akıllı Telefon Teknolojileri

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Akıllı telefon piyasasında telefon üreticileri neredeyse hergün yeni bir model tanıtıyor. Her tanıttıkları model bir öncekine göre daha güçlü ve gelişmiş oluyor. Fakat genel olarak baktığımızda genel konsept aynı. Akıllı telefon cihazlarının işlemci gücü artıyor, depolama kapasitesi artıyor, kamera konusunda oldukça gelişiyorlar. Fakat donanımsal özellikleri haricinde akıllı telefonları uzun yıllardır aynı biçimde kullanıyoruz. Sizlere ileriki yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte akıllı telefon cihazlarda olabilecek özelliklerden bahsedeceğiz.

Bükülebilen Akıllı Telefon

Telefonlardaki ekranlarda her geçen yıl dahada inceliyor ve çözünürlüğüde bir o kadar artıyor. Büyük ekran severlere göre bu gidişat oldukça popüler olmaya başladı. Büyük cihazları taşıma konusunda bazı sıkıntılar çıksada büyük ekran kullanıcı kitleside oldukça fazla. Büyük ekran nedeni ile yakın zamanda tıpkı bir kağıt gibi eğilip bükülebilen bir akıllı telefon neden olmasın. Bu teknolojilerin gelişmesi için bekleyip göreceğiz.

facebook müşteri hizmetleri

Modüler Telefonlar

Bu konuda örnek vererek başlarsak, bir bilgisayar alacağınız zaman RAM, ekran kartı, hoparlör, mouse gibi bileşenleri istediğiniz fiyat kategorisinde seçip satın alıyoruz. Fakat telefon kısmında o mevcut değil örneğin, bir Samsung model aldığımızda hoparlör, ekran, kamera gibi elemanlar toplu bir halde geliyor. Bu noktada telefon kısmında kişiselleştirme kısıtlaması var fakat Project Ara girişimi ile yakın zamanda telefonunun pil, kamera, ekran gibi bileşenleri satın alarak söküp takılabilecek. Ne kadar zamanda böyle bir teknolojiye kavuşuruz bilinmez.

Derinlik Kamerası

Akıllı telefon üreticilerinin her yeni amiral gemisinde kamera konusunda neredeyse fotoğraf makinası kalitelerine geldiklerini belirtelim. Fakat derinlik kamerası sayesinde piksel derinliklerini otomatik algılayarak 3 boyutlu geometrisini ortaya çıkartabiliniyor. Cihazınız bulunduğunuz mekanı tespit ederek oradaki cisimleri ve eşyaları otomatik bir şekilde ayırt edebiliyor. Bu özellik sayesinde bir AVM‘de iseniz aradığınız ürünü size yol tarifi şeklinde vererek kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Bu saydığımız özellikler derinlik kamerası ile yapılabileceklerden bazıları daha birçok şey yapılabilir fakat teknolojinin ilerleyen zamanlarında göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir