IMEI Kayıtlarına İnanılmaz Zam Geliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Yurt dışından alınan telefonları ülkemizde kullanabilmek için yapmamız gereken IMEI kayıtlarına yüksek miktarda zam geliyor. Ülkemizde son dönemlerde teknoloji dünyasına çok miktarda gelen zam bizleri şaşırtmıştı. Özellikle gelen son zamdan sonra üst model telefonlar ülkemizde yaklaşık olarak 3500 lirayı bulacağı söylenirken çoğu vatandaş telefonları yurt dışından getirtme planları kuruyordu. Sanıyoruz ki bu sebeple olacak IMEI kayıtlarına zam konusu da geçtiğimiz günde açıklandı.

Peki IMEI kayıtları ne kadar olacak?

facebook müşteri hizmetleri

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, ek vergiler konusunda yurt dışından cihaz getiren vatandaşlara vergilerde %33’lük bir artış olacağını belirtti. Bunun üzerinde de değerlendirme yapan MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi) , 131.5 TL olan IMEI kayır ücretini 600 TL gibi uçuk bir fiyata çıkarmayı talep etti.

Geçtiğimiz 2014 yılında yurt dışından getirilen telefon sayısı yaklaşık olarak 750 bin iken bu sene ise 1 milyonu geçeceği düşünülüyor. Bunun yanında ülke içinde bu yıl 14 milyon telefon satılırken bunların yarısından çoğu 1.000 TL üstü değere sahip telefonlar oldu. IMEI kayıt zammının yapılması ile birlikte kesinlikle yurt dışından telefon getirme konusunda teşvik kıracak bir etken olması bakalım ülke genelinde nasıl değerlendirilecek? Halkımız bu konuda neler diyecek ve neler değişecek her beraber göreceğiz…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir