İngilizce Kurulan WordPress Site Türkçe Nasıl Yapılır?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Günümüzde birçok internet sitesi WordPress olarak bilinen alt yapı ve CMS yani İçerik Yönetim Sistemi‘ni kullanıyor. Durum böyle olunca biz de WordPress kurulumunda ve kullanımında karşımıza çıkan sorun ve yararlı tavsiyeleri sizinle paylaşmak istedik.

WordPress kurulumu sırasında bulunduğunuz bölgeye göre indirdiğiniz kurulum dosyası üzerinden hızlıca kurulum yapmanız mümkün. Bilmeyenler için WordPress resmi sitesinde kurulum aşamaları detaylı bir şekilde anlatılmış. Seçtiğiniz bölgeye göre indirdiğiniz kurulum dosyası üzerinden yapılan yüklemelerde diliniz otomatik olarak kurulum yaptığınız bölge ile aynı oluyor. Peki ya kurduğunuz dilden farklı bir dile geçiş yapmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Bugünkü yazımıza son güncelleme ile değişen WordPress dil değiştirme ayarlarına bakacağız.

Sitenizi başlangıçta İngilizce olarak kurduysanız ve Türkçe olarak değiştirmek istiyorsanız eskiden aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterli oluyordu:

1. WordPress Türkiye resmi sitesinden Türkçe Dil Paketi‘ni indirin.

2. WordPress Türkçe Dil Paketi içerisinden wp-includes/languages/tr_TR.mo dosyasını yapmış olduğunuz kurulum paketi içerisinde aynı klasörün içine atın. İngilizce WordPress kurulumunda “wp-includes” dosyası içerisinde “languages” klasörü olmadığından aynı isimle kendiniz oluşturup bunun için tr_TR.mo dosyasını atın.

facebook müşteri hizmetleri

3. Kurulum yaptığınız dosya içerisinde wp-config.php dosyası içerisinde define(‘WPLANG’,); kısmını bularak burayı define(‘WPLANG’,’tr_TR’); olarak değiştirip kaydedin.

Normalde bu şekilde yaptığımız işlem ile İngilizce kurulan WordPress siteyi Türkçe’ye kolayca çevirebiliyorduk. WordPress 4.0 güncellemesi ile birlikte bu şekilde işlemlerini yaptığınızda dilinizin değişmediğinizi fark etmişsinizdir. Bunun nedeni ise WordPress 4.0 güncellemesi ile birlikte 3. aşamanın direk olarak WordPress Ayarlar bölümüne taşınmış olması. Yukarıdaki işlemleri sırası ile yaptıktan sonra WordPress paneli içerisinde Settings – General kısmına geldiğinizde en altta “Site Language” göreceksiniz. Buradan Türkçe dilini seçip “Save Changes” butonuna tıklayarak sitenizi Türkçe yapabilirsiniz.

wordpress-ingilizce-siteyi-turkce-yapma

Böylece İngilizce kurulan WordPress temanızı kolaylıkla Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir