İntel’den 10 Çekirdekli i7 İşlemci Geliyor

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Çekirdek sayısına diğer işlemci markaları gibi önem vermeyen İntel firmasından 10 çekirdekli yeni i7 modeli geliyor. Bilgisayarın önemli ve temel bileşenlerinden olan işlemci bu noktada önemli bir rol oynuyor. İşlemci haricinde bilgisayar parçalarından ekran kartı, anakart, işlemci ve RAM gibi bileşenler olmazsa olmazlardan. Çoklu yapılan işlemlerde devreye giren işlemcilere büyük bir yük biniyor. Bu noktada bilgisayarınız üzerinde yaptığınız ağır işlemler var ise güçlü bir işlemciye sahip olmanız gerekmektedir. Özellikle son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile beraber piyasaya sürülen sanal gerçeklik cihazlarının çalışmasında son derece önemli rol oynayan işlemciler, markalarına, özelliklerine ve güçlerine göre piyasada farklılık gösterebiliyorlar.

facebook müşteri hizmetleri

Piyasadaki bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunda bulunan intel i7 işlemcilerin yeni versiyonu yakında geliyor. Standart bir işlemci gibi olmayacak olan yeni model Extreme Edition adlı sınırlı 8 çekirdek yerine i7 işlemcisi tam olarak 10 çekirdeğe sahip olacak.
Bu haberi verirken 2011 senesinden beri 10, hatta 15 çekirdekli işlemcilerin üretildiği, fakat asıl noktanın çekirdek sayısı değil, işlemci kalitesi olduğunu vurgulayan Intel, bu sözüyle çekirdek sayısının ana öncelikleri olmadığını ancak bir artışa gitmeleri gerektiğini belirtti belirtti. Asus X99 ve benzeri ana kartlar ile uyumlu olacağı düşünülen deca-core i7 işlemci, gelişmiş olduğu kadar pahalı da olacak.
2016 yılının yaz aylarından daha önce piyasaya giriş yapması beklenen 10 çekirdekli yeni i7 işlemci, Intel i7 Extreme Edition fiyatından anlayabildiğimize göre yaklaşık 1000$ fiyata etiketine sahip olacak. Yüksek bütçeniz var ise ve sizi uzun yıllar götürecek bir sistem toplayacaksanız bu işlemciyi tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir