Internet Explorer’dan Chrome’a Geçişi Grafiklerle Seyredin

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Bundan yıllar önce ortada Chrome, Opera ya da Firefox gibi tarayıcılar yokken meydan Internet Explorer’daydı. Yavaştı, verimsizdi ancak tıpkı aynı dönem milli takımdaki Volkan Demirel gibi başka bir alternatifi yoktu. Yani en iyi değildi, ama daha iyisi de yoktu, Mourinho gibi düşünün.

Bu kadar futbol referansı yeter. Efendim sonrası ise malumunuz, Osmanlı gibi yedi cihana yayılan Internet Explorer yıllar geçtikçe yerini Chrome ve Opera gibi büyük güçlere bırakmak zorunda kaldı. Zaten Mac’lerde de hep Safari hakimdi. Yeni çıkan bir grafik tablosu ise bu süreci ülkeleri baz alarak gözler önüne seriyor.

facebook müşteri hizmetleri

Stat Counter’daki verilerden yararlanılarak Jody Sieradzki tarafından hazırlanan bu tablo 2008’den 2015’e kadar yedi sene içinde hangi ülkelerde en çok hangi tarayıcının kullandığını ortaya çıkarıyor. 2008’e baktığımızda bir iki ülke haricinde Internet Explorer’ın piyasayı demir yumrukla yönettiğini, ancak yıllar geçtikçe bu demir yumruğun etkisinin azaldığını görüyoruz. 2015’e geldiğimizde ise Japonya ve Grönland’da yaşayan iki-üç kişinin dışında neredeyse hiçbir ülkede Internet Explorer baskın değil.

Bahsettiğimiz tablo ise şöyle;

1376995898733746097

Tablolar her şeyi gösteriyor. Google’ın canavar tarayıcısı Chrome neredeyse tüm dünyayı etkisine almayı başarmış durumda. Her ne kadar bilgisayarınıza can çekiştirse de, düşük RAM’li bilgisayarları ağlatsa da Chrome hala birinci, bu durum ne kadar uzun sürer bilemeyiz ama uzun bir süre daha Chrome birinci olacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir