iOS 8 Kullanım Oranı Ne kadar Yüksek

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Apple’in hem sevilen hem de sevilmeyen işletim sistemi iOS kullanımı ve pazar payı artıyor.

Elde edilen verilere göre her 4 Apple cihazından 3’ünde iOS 8 işletim sistemi kullanılıyor. Sistemin yoğunluklu olarak kullanılması ise doğal olarak iOS 8’in pazar payını da olumlu bir şekilde etkiliyor.

Apple her ay düzenli olarak App Store verilerini ölçtüğü gibi 2015 senesinin ilk verilerini de kullanıcıları ile paylaşmış durumda. 2 şubat tarihli veri ölçüm raporuna göre ise iOS 8 işletim sistemi kullanan Apple cihazlarının pazar payı bütün iOS cihazları arasında %72 oranına yükseldi.

iOS 8 Kullanım Oranı Ne kadar Yüksek

Bu verilere baktığımız da ve Apple’in henüz beş ay önce yayımladığı işletim sisteminin 4 iOS cihazdan 3’ünde kullanıldığını anlıyoruz. Fakat unutmamak gerekir ki bunun sebebi de yine Apple’dan kaynaklanıyor.

facebook müşteri hizmetleri

Yani iOS güncellemesi yaptığınız da, eski sürümlere geri dönüş yapamıyorsunuz çünkü Apple eski sürümleri desteklemeyi kesiyor. Yeni sürüm yükleyip bundan memnun kalmayan ve eski sürüme dönmek isteyen kullanıcılar Apple izin vermediği için böyle bir işlemi gerçekleştiremiyorlar.

Apple’in bir eski işletim sistemi olan iOS 7’ye baktığımız da ise pazar payının %25 oranında olduğunu görüyoruz. iOS 6 ve önceki sürümler ise pazar payının %3’lük kısmını oluşturuyor. Yani iOS her 4 cihazdan 3’ünde yüklü olduğu gibi oldukça da seviliyor diyebiliriz.

Bunun yanında eğer Android’e göz atacak olursa bu konuda maalesef ki Apple işle yarışamayacağını söyleyebiliriz. Apple bütün güncellemeleri tek bir seferde global olarak yaparken, Samsung bu konuda daha ağır kalıyor.

Apple’in iOS 8 işletim sistemi için pazar payı %72 iken, Android 5.0 Lollipop’un en son kasım ayında yayımladığı kullanım oranı ise 1.6 seviyesinde gözüküyor. Bunun sebebi ise Android’in güncellemelerini değişik cihazlara göre ayırarak parça parça yüklemesi olarak gösterilebilir.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir