iOS 8 Pil Ömrü Nasıl Arttırılır

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Apple, iOS 8 ile görselliği büyük oranda geliştirirken pil tüketiminizi hızlandıracak bir çok farklı özelliği de iOS cihazlarına getirdi. Peki bu cihazların pil ömrünü biraz daha arttırmak isteyenler ne yapabilir?

iOS 8 cihazınızda pil ömrünü arttırmak için yapabileceğiniz çeşitli ayarları sizin için derledik.

 

Ekran

Akıllı telefonarın pil tasarrufu için en önemli kısımlardan birisi ekranınızdır. Duvar kağıdınız pil harcamasında etkili etmenlerden birisi. Daha koyu renkli duvar kağıtları veya tamamen siyah bir arka plan kullanarak pil tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Ekranınızın parlaklık ayarları ise çok önemlidir. Bulunduğunuz ortamın ışığına göre ayarlayacağınız ekran parlaklığı şiddeti, gereksiz yere yüksek miktarda pil tüketmenizi engelleyecektir. Eğer elle ayarlamak istemezseniz, otomatik ekran parlaklığı seçeneği ile bu ayarı telefonunuzun kendisinin yapmasını sağlayabilirsiniz.

battery

Konum ve İnternet Ayarları

facebook müşteri hizmetleri

Hem Konum Servisleri hem de Wifi, sürekli arka planda çalışan özellikler olduklarından çok fazla pil tüketiyor. Bu sebeple ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Konum servislerinin bazı özelliklerini kapatmak için “Ayarlar->Gizlilik->Konum Servisleri” kısmından bazı özellikleri kapatabilirsiniz. “iPhone’umu Bul” özelliği de Konum Servisleri üzerinden çalıştığı için tamamen kapatmamanızı öneriyoruz.

Wifi servisinin pil tüketimini azaltmak için ise “Ayarlar->Wifi->Ağlara bağlanmadan sor” seçeneğini seçerek pil ömrümden tasarruf edebilirsiniz.

iPhone-battery-juice-finished

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Cihazınızın arka planında çalışan her uygulama ve eklenti pil ömrünüzün kısalmasına sebep oluyor. Bunun önüne geçmek ise oldukça basit.

Eklentilerin gönderdiği bildirimleri “Ayarlar->Bildirimler” kısmından kapatarak pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bazı uygulamalar siz açmasanız bile arka planda çalışarak pilinizin daha hızlı bitmesine sebep olurlar. Bunu engellemek için “Ayarlar->Genel->Arkaplanda Uygulama Yenile” seçeneğini kapatmanız gerekiyor.

Cihazınızdaki otomatik güncelleme seçeneği de arka plan üzerinde çalışarak pilinizi tüketir. “Ayarlar->iTunes & AppStore->Otomatik İndirme->Güncellemeler” kısmına giderek otomatik güncellemeleri kapatmanız size daha uzun ömürlü bir pil kazandıracaktır.

 

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir