iPad’e Braille Klavyesi Uygulaması Geldi

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Evet, ilk okuduğumda ben de çok şaşırdım ve densizin biri şaka yapıyor sandım, fakat ciddi ciddi iPad’in dokunmatik ekranında körlerin kullanabileceği bir klavye uygulaması var artık.

Günümüzde artık akıllı saatlerden tutun kocaman okul tahtalarına kadar her yerde dokunmatik ekran teknolojisini görmek mümkün. Bu teknolojiden tam anlamıyla faydalanamayan insanlardan biri de görme engelliler. Zaten görsel olarak algılayamadıkları ekranların yapı olarak da pürüzsüz olması, körlerin dokunmatik cihazları kullanmasını imkansız kılıyor.

Görme engellilerin bu sorununu bir nebze olsa da çözebilmek adına 2011’de Stanford Üniversitesi’nin yaz projesi olarak başlattığı iBrailler Notes uygulaması artık iPad’e özel bir uygulama olarak kullanıma açıldı.

facebook müşteri hizmetleri

Körlerin iPad kullanarak not almasını ve basit yazı işlerini halledebilmesini amaçlayan iBrailler Notes, bu anlamda ilk atılımı yapmış uygulama sayılmaz. Yazı yazma dışında görme engellilere sesli okuma-yazma ve kameradan görüntüleri tasvir etmeye kadar birçok uygulama yapılmıştı. Ancak körlerin ellerini kullanarak düz bir ekranda yazı yazmasını sağlayan ilk bilgisayar programı olduğu bir gerçek.

iBrailler Notes’un çalışma prensibi basit, braille ingilizce 1. sınıf, 2. sınıf ve altı noktalı bilgisayar braille alfabesi ile yazı yazmak için yapmanız gereken tek şey on parmağınızın onunu da iPad ekranınıza yerleştirmek. Bundan sonra işaret, orta, yüzük ve serçe parmaklarınızı ekrandan her kaldırışınız bir nokta olarak uygulamaya işlenecek ve bu noktalar braille harflerine dönüşecek. Baş parmaklarınız ise boşluk, kes ve yapıştır gibi basit yazım işlevlerini üstlenecek.

iBrailler Notes’un yaratıcılarından Sohan Dharmarajah, sıradan bir braille klavyenin aşırı pahalı olduğu için uygulamanın ücretsiz kullanıma açık olduğunu belirtti.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir