iPhone Klavyesi Kullanmayı Kolaylaştıran İpuçları

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

iPhone’larımız ne kadar kullanışlı olsa da, malum bazı modellerin ekranları biraz daha küçük kaçıyor. Özellikle büyük parmaklara sahipseniz, bazen yazı yazmak ise istenmeyen yazım hatalarına ve zorluklara sebep oluyor.

Biz de sizler için iPhone’unuz ile yazı yazmanızı kolaylaştıracak bazı ip uçlarını hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Ayarlarınızı Açın

Klavyenizin bütün özelliklerini kullanmak için Ayarlar > Genel > Klavye kısmına gelerek klavyenizi nasıl kullanmak istediğinize göre seçeneklere göz atabilirsiniz.. Otomatik Büyük Harf seçeneği herhangi bir uygulamada yazı yazarken ilk harfleri ve noktalardan sonraki harflerin büyük olmasını ayarlar. Otomatik düzeltme ise yazdığınız hatalı kelimeleri otomatik olarak düzeltir. Yazım Denetimi Yap seçeneği ise eğer yanlış bir kelime yazarsanız bu kelimenin altını kırmızı ile çizerek vurgular ve kelimenin üzerine dokunduğunuz da benzer doğru kelimeleri gösterir, doğru kelimeye tıklamanız yanlış yazınızı düzeltmeniz için yeterlidir. Büyük Harf Kilidi ise klavyenin izin Shift tuşunu Caps Lock olarak kullanabilmemize olanak tanır. Tahmin seçeneği yazacağınız kelimeleri (örneğin Pazartesi) tahmin de bulunur ve bunu size gösterir. Son olarak ta “.” Kestirmesi yani nokta kestirmesi yazı yazarken Space tuşuna iki kere bastığınız da cümlenin sonunda bir nokta koyarak bir boşluk bırakır.

Tek Bir Rakam

Eğer yazı içine tek bir rakam koyacaksanız klavyenizi değiştirmenize gerek yok. Yapmanız gereken tek şey, numara klavyesine geçen sembole dokunmak ve parmağınızı çekmeden rakama basmak. Böylece klavye de hemen harflerin olduğu kısıma gerçi dönecektir. Aynı şey Shift tuşu ile büyük harf yazmak için de geçerli.

CAPS LOCK

Bu özelliği kullanmak için en başta bahsettiğimiz klavye ayarları kısmından Büyük Harf Kilidi özelliğini aktif etmeniz gerekir. Shift tuşuna iki kere bastığınız da Shift okunun altında minik bir çizgi belirir ve her harf için her seferinde shifte basmak zorunda kalmadan büyük harfler ile yazabilirsiniz.

facebook müşteri hizmetleri

Özel Harfler

èéêëeee gibi özel harfleri kolaylıkla yazabilmek için o harfin üzerine gelip biraz basılı tutmanız yeterlidir. Yukarıdan çıkan minik bir menüde bütün özel harfler gözükür.

Kolay Geri ve İleri Alma

Yazdığınız bütün bir metni iPhone’unuzu sallayarak geri alabilirsiniz. iPhone’u salladıktan sonra çıkan ekranda, Geri Al: Yazma menüsü çıkar. Vazgeç ve ya Geri Al seçeneğinden birisini seçebilirsiniz. Aynı şekilde geri aldığınız bir yazıyı geri getirmek için cihazınızı sarstıktan sonra çıkan menüden Yinele : Yazma seçeneğinin altından Yinele seçerseniz son sildiğiniz yazılar geri gelir.

Büyüteç

Büyük bir yazının içinde tek bir harf hatası yaptıysanız yazıyı o bölüme kadar silmenize gerek yok. Eğer parmağınızı hatalı yerin üzerinde bir süre tutarsanız büyüteç belirir ve parmağınızı nereye sürüklerseniz yazı yazma imlecini oraya götürür.

Kopyala – Yapıştır

Büyük bir metni kopyalamak için, kopyalamak istediğiniz kısmından ilk kelimesine hızlıca çift tıklayınca mavi vir alan ile seçildiğini göreceksiniz, başında ve sonunda iki mavi çubukla. Çubukları istediğiniz alana çekerek seçiminizi yapabilir ve kopyalayabilirsiniz. Aynı şekilde yazıyı yapıştırmak istediğiniz boş alana biraz uzunca dokunmak yapıştırma seçeneğini getirecektir.

Hızlı Düzeltme

Eğer bir harf kaçırdıysanız bu altı kırmızı çizili olarak gösterilecektir. Bu kelimenin üzerine gelip bir kere tıkladığınız da ise doğrusunu gösteren bir kutucuk çıkıyor. Düzeltmek için kutucukta ki kelimeye basmanız yeterli.

Bold, Italic ve Altı Çizgili Yazı

Evet, iPhone ile bunları da yazabilirsiniz. Bunun için yukarıda anlattığımız kopyalama için seçim işlemini yaptıktan sonra hemen yukarıda çıkan siyah bant şeklindeki menüden Bu kısmını seçerseniz, Kalın, İtalik ve Altı Çizgili kısmı gelir. Buradan yazınıza vermek istediğiniz vurguya göre seçim yapabilirsiniz.

Kolay Resim Yerleştirme

Eğer gönderdiğiniz e-mail’in içine resim yerleştirmek istiyorsanız bunu illa da Fotoğraflar kısmının içinden seçip mail ile gönderme seçeneğine eklemeniz gerekmiyor. E-mail alanın içindeyken bir süre basılı tuttuğunuzda çıkan siyah bant şeklindeki menüden ileriye geçerseniz “Fotoğraf Ekle” seçeneği çıkar ve buraya tıkladınız da istediğiniz fotoğrafı galerin izden seçebilirsiniz.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir