iPhone Sıfırlama ve Format Atma Nasıl Yapılır?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Günlük yaşantımızın her anında kullandığımız akıllı telefonlar, kullanım oranlarına göre belli aralıklarla sıfırlama veya format atma işlemi görmek zorunda kalmaktadır. Yanlış yapılan veya program aracılığıyla fabrika ayarlarına dönmeye çalışan birçok kullanıcı da cihazlarını sıfırlarken sorun yaşamaktadır. Bu yazımızda sizlere iPhone sıfırlama ve format atma işlemlerini görselli bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

iPhone sıfırlama işlemi öncesinde neden sıfırlama işlemine ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz format atma işleminde daha kolay bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Kimi zaman sistemsel hatalar ve takılmalardan dolayı yapılan iPhone sıfırlama işlemi, kimi zaman da telefonunuzda yer açmaya çalıştığınız veya sattığınız zaman yapılmaktadır.

Her iki durum için de iPhone format atma işlemini aşağıdaki yönergeleri takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

iphone-sifirlama-1iphone-sifirlama-2

iPhone sıfırlama işlemi için arayüzde bulabileceğiniz Ayarlar sekmesine tıklayın. Açılan yeni pencereden aşağıya inerek Genel kısmını bulup tıklayın. Yeni açılan penceren Sıfırla butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

iphone-sifirlama-3 iphone-sifirlama-4

Açılan pencerede farklı konularda iPhone sıfırlama veya format atma işlemlerini göreceksiniz. Bu noktada iPhone sıfırlama işlemini ne için yaptığınıza karar vermeli, ona göre devam etmelisiniz.

Tüm Ayarları Sıfırla – Cihazınızda şimdiye kadar düzenlenmiş olan tüm ayarları sıfırlar ancak herhangi bir dosya veya programa müdahalede bulunmaz. Yanlış yaptığınız ayarlar ve sistem bazlı sorunlar için öncelikli olarak bu seçeneği denemeniz gerekmektedir.

Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil – Cihazınızda bulunan tüm uygulama ve ayarları sileren iPhone format atma işlemini gerçekleştirir. Bu işlemi yaptığınızda iPhone’u sil seçeneği çıkacaktır. Böylece cihazınızı aldığınız ilk günkü fabrika ayarlarına sıfırlamış, tüm verilerinizi silmiş olursunuz. Bu işlem öncesinde yedekleme ihtiyacı duyabileceğiniz dosya ve fotoğraflarınızı Dropbox veya benzeri bir uygulama aracılığıyla yedeklemeniz yararınıza olacaktır.

facebook müşteri hizmetleri

Ağ Ayarlarını Sıfırla – Cihazınızda kayıtlı olan tüm kablosuz bağlantı yani Wifi bağlantıları için düzenlenmiş tüm ayarları siler. iPhone Wifi sorunu yaşayanlar bu seçeneği kullanarak ayarlarını sıfırlayıp düzgün bir şekilde kullanmaya devam edebilirler. Ancak unutmayın ki bu ayarları sıfırladığınızda tanımladığınız tüm ağ ayarları da silineceğinden kablosuz bağlantı sağlamak istediğiniz ağlara bağlanırken tekrar şifre girmeniz gerekecektir.

Klavye Sözlüğünü Sıfırla – iPhone cihazınızda klavyeyi her kullandığınızda, sistem sık kullandığınız kelimeleri sizin için hafızasına atarak sonraki yazımlarınızda birkaç harfini yazdığınızda kelimeyi karşınıza çıkaracak şekilde ayarlar. Eğer sık kullandığınız kelimelerin silinmesini ve karşınıza tekrar tekrar çıkmasını istemiyorsanız yalnızca klavye için iPhone sıfırlama işlemini bu seçenekten gerçekleştirebilirsiniz.

Ana Ekran Yerleşimini Sıfırla – Cihazınız ilk açıldığında Apple tarafından düzenlenmiş şekilde uygulamaların belli bir sıra ile ara yüzünüzde listelendiğini fark etmişsinizdir. Daha sonra dilerseniz bu uygulamaların üzerine basılı tutarak yerleşim sırasını değiştirmeniz de mümkündür. Uzun süre sonra uygulamalarınız çok karıştığına inanıyor ve iPhone sıfırlama işlemini yalnızca ana ekran yerleşimi için yapmak istiyorsanız bu seçeneğe tıklayarak arayüzde listelenen uygulamalarınızı ilk aldığınız günkü sıraya döndürebilirsiniz. Cihazınızda yüklediğiniz uygulamalar da alfabetik veya kategoriye göre bu sıfırlama işleminden sonra tekrar listelenecektir.

Konum ve Gizliliği Sıfırla – Belli uygulamalar veya işlemler için gerektiğinde konum ve gizlilik ayarlarınızı değiştirmeniz gerekmiş olabilir. Eğer bu ayarlardan memnun kalmadıysanız veya size sorun çıkartmaya başladıysa buraya tıklayarak yalnızca konum ve gizlilik ayarlarınız için iPhone sıfırlama işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone Sıfırlama ve Format Atma Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

iphone format atma yedekleme

iPhone format atma işlemi sırasında karşınıza çıkabilecek problemlere karşı aşağıda madde madde dikkat etmeniz gereken noktalara değinmek istedik:

  • Sistemsel sorunlarınız için önce Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğini kullanın.
  • Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğini seçmeden önce önemli gördüğünüz kişisel dosya ve fotoğraflarınızı yedeklemeyi unutmayın.
  • Wifi sorunu için öncelikli olarak Ağ Ayarlarını sıfırla seçeneğini kullanın. Tüm ayarlarınızı ve verilerinizi silmeniz gerek yok.
  • Uygulama sorunlarınız için öncelikli olarak Konum ve Gizliliği Sıfırla seçeneğini kullanın. Uygulama sorunları genelde daha önce bu ayarlarda yaptığınız değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

iPhone sıfırlama ve format atma işlemi hakkında merak ettiğiniz tüm diğer sorunlar için bize iletişim bölümümüzden ulaşabilir veya aşağıda bulunan yorum kısmından sorularınızı bize iletebilirsiniz.

iPhone müzik indirme konusunda yazdığımız makalenin de dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz.

 

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir