İphone Voice Over

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

İPhone görme engelli modu, iphone voice over açma, iphone görme engelli modu açma, İphone 6s plus görme engelli modu 

İphone Voice over ile ekranı göremeseniz bile dokunarak cihazını kullanabiliyorsunuz. Hareketlere dayalı bir şekilde kontrol mümkün. Peki Voice Over Nedir ? Voice over nasıl kullanılır ? Voice over nasıl aktif hale getirilir gibi sorularınızın cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

İphone Voice Over Nedir ?

Voice over : Ekranı görmeseniz dahi İOS’un geliştirdiği yazılım ile hareketlere dayalı bir ekran okuyucudur. Bu özellik sayesinde göremeyen tüm Apple kullanıcıları cihazın pil düzeyi, sizi kimler aramış, hangi uygulamanın açık olduğunu, ekranınızda şuan ne olduğunu sizlere sunan sesli konuşma sistemidir. Bu sistemin yani konuşma hızını ayarlayabiliyor ve bütün yapılandırmaları kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Voice Over Nasıl Kullanılır ?

Voice Over kullanmak çok basit ekrana 3 defa dokunduğunuzda ekranda neler olduğunu size sesli bir şekilde sunuyor. Örnek olarak açıklamayı dinlemek için bir düğmeye dokunmak, yada etkinleştirme yapmak için ekrana 2 defa dokunmak gibi işlemleri zamanla öğrenebiliyoruz. Aşağı yukarı kaydırma gibi işlemleri de cihaz size sesli olarak bu özellik sayesinde sunuyor. Ekranı görebilen bir kişinin sizin ne yaptığınızı görmek için ise yapılan yada seçilen işlemin etrafını siyah bir çerçeveye alarak görüntüleyebiliyor. Bir mesaj yada mail yazarken dokunduğunuz harf yada karakteri size sesli olarak sunuyor ve kullanımınızı kolaylaştırıyor. Aynı şekilde uygulama kullanımı yada 3. parti programların erişimine ve kullanımına olanak sağlamaktadır.

Voice Over Nasıl Etkinleştirilir ?

İphone cihazınız üzerinden Voice Over özelliğini aktif hale getirebilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

1. Öncelikle Ayarlar sekmesine giriş yapıyoruz. İphone Voiceover açma

facebook müşteri hizmetleri

2. Daha sonra Genel sekmesine giriş yapıyoruz. İPhone 5s Voiceover özelliği

3. Açılan yeni ekran üzerinden Erişilebilirlik sekmesine giriş yapıyoruz. İphone Voiceover nedir

4. Voice Over seçeneğine dokunuyoruz.İphone 6s Voice over

5. Voice over seçeneğini aşağıdaki ekranda da gördüğünüz gibi aktif hale getiriyoruz. Bu ekrandan konuşma hızını, efektleri, perde değişimi gibi özelliklerini de aktif hale getirebiliyor veya kapatabiliyoruz.İphone görme engelli modu açma

Bu özellik sayesinde görme engelli kardeşlerimiz de cihazı aktif bir şekilde kullanabiliyorlar. Ekrandaki öğeleri seslendirmek için örnek olarak ekrandaki öğeyi seçmek için bir kez dokunuyor, seçili bir öğeyi etkinleştirmek için çift dokunuyoruz yada sarmak için 3 parmakla basılı tutup kaydırmanız yeterli olacaktır.

 

Savaş Taşcıoğlu

Teknolojiyi yakından takip eden, sürekli yeni ürünlerin takibinde olan yaklaşık olarak 6 yıldır bu alanda kendini geliştirmiş. Amacım kullanıcıların karşılaşmış oldukları problemlerin çözümünü sağlayarak, paylaşmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir