Kaliforniya’da Kill Switch Zorunlu

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Telefon hırsızlığı oranını önemli bir ölçüde yıpratıcı akıllı telefonlarda bulunan kill switch özelliği, Kaliforniya’da kanun haline getirilerek resmileşti.
Hergün dünyanın dört bir yanında binlerce kişinin yüksek meblağlara sahip akıllı telefonu ya kayboluyor ya da bir yan kesici tarafından gasp edilerek çalınıyor. Telefonu kaybetme durumlarında akıllı telefonun iyi niyetli birinin eline geçerek, ekran kilidinizi açıp size veya bir yakınınıza ulaşma ihtimali çok yüksek ancak, aynı şey istemediğimiz durumlar olan hırsızlıklarda geçerli değil.

Hırsızlar evet bu telefonları büyük olasılıkla kendileri kullanmak için çalıyor, ya da bir şekilde başka bir işte yönetim altında lazım telefonun kendisini kullanıyorlar, gerek duydukları durumlarda ise parçalarına ayırıp satıyorlar. Fakat bir iki senedir piyasada olan çoğu telefonda kullanılan Kill Switch özelliği, hırsızları gözle görülür şekilde men etmeyi başarmış durumda.

facebook müşteri hizmetleri

Kill Switch’in genel olarak özelliği, sizin tarafınızdan kontrol edilerek çalınan ya da kaybolan cihazı, sizin belirlediğiniz özellikle tek hareketinizle anında kullanılmaz hale geliyor. Yani muhtelis şahsiyet telefonu hiçbir şekilde kullanamıyor, bazı çok küçük para değeri olan parçaları çıkarabiliyor. Apple’da ”aktivasyon kilidi”, Windows Phone’da “Online işlemler“, Android’de ise ”aygıt koruması” şeklinde kâin teknoloji, hükümet verilerine göre kullanımı zorunlu hale getirilmiş durumda.

2015 Temmuz ayından itibaren Kalirforniya bölgesinde satılan telefonlarda kill switch özelliği kesinlikle zorunlu hale getirilmiş durumda. Kaliforniya bölgesinde gerçekleşen hırsızlıkların yarısını telefon hırsızları karşılıyor. Kaliforniya hükümeti ise bu durumdan telefon üreticilerini sorumlu tutuyor. Zira çoğu telefonda bu güvenlik uygulaması hali hazırda mevcut, fakat kullanıcının özelliği kendisi etkin hale getirmesi gerekmekte. Bu gidiş de bir çok kullanıcı tarafından Android cihazlarda bilinmediği için, telefonlar çalındığında kill switch vakası kullanılamıyor. iPhone ‘lar da kurulumu yaparken direk güvenlik uygulaması kuruluyor.

Yeni mevrut kanun ile birlikte, hem telefon üreticileri telefonlarına bu özelliği koymak, hem de kullanıcıya çeşni faal bir şekilde çıkarmak zorunda

Ancak sonuca bakarsak bu çok önemli güvenlik yasası sadece Kalirforniya’da da yürürlüğe girmiş durumda. Umarız arakçılık olaylarına yönelik hem telefon üreticileri, hem de hükümet bu tarz mevzularda daha somut girişimini gerçekleştirirler.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir