Kaspersky’dan Hileli Hareket

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

AVG, Microsoft, Kaspersky, ESET gibi bir çok firma bilgisayarlarımızı zararlı yazılımlardan korumak için bize bir çok yazılım sunmakta. Şimdi düşünelim, bu şirketlerden biri yada bazıları diğer şirketlerin itibarını zedelemek için zararlı yazılım üretmeye kalkarsa neler olur?

2 eski Kaspersky çalışanının öne attığı iddialara göre Kaspersky, kendi zararlı algılama tekniklerinin kopyalanmasından rahatsız oldu ve tam da böyle bir zararlı yazılım gönderme faaliyetinde bulundu. Çalışanlardan birine göre Kaspersky, PC’lerde normal dosyalarla neredeyse aynı görünen dosyalar oluşturdu ve diğer güvenlik ve antivirüs uygulamalarının itibarını düşürme amaçlarıyla gönderdi. Güvenlik sektöründe bu tür bir paylaşım, zararlıların ortaya çıkarılmasını hızlandırdığından Kaspersky, bu platformu sahte dosyalar göndermek için kullandı.

facebook müşteri hizmetleri

Kaspersky’ın ayarladığı bu yöntem, normal bir klasöre çok benzediğinden dolayı AVG, Microsoft ve diğer üreticiler, bu dosyaları zararlı sanıp, karantinaya alabileceklerdi. Ancak her ne kadar Kaspersky bu zararlı yazılım ile amacına ulaşsa da Microsoft bu yazılımın çözümünü ararken daha yüzlerce özel klasörü zararlı sanıp karantinaya alım hatasını düzeltmiş oldu.

Kaspersky, iddiaları kabul etmese de ona zararlı bilgileri konusunda güvenen firmaların güvenini kaybettiği kesin. Eski iki Kaspersky çalışanı, bu saldırıların 10 yılı aşkın süredir devam ettiğini, 2009 ve 2013 arasında zirveye ulaştığını söylüyor.

Eğer bu iddiaların doğrulanma gibi bir durumu olur ise Kaspersky eminiz ki çok fazla müşteri kaybedecektir. Umuyoruz ki böyle bir durum tekrar yaşanmaz…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir