Kayıp Bitcoin Davasında Tazminat’a Ret!

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Japonya’da bir adamın kayıp bitcoinlerini geri istediği dava reddedildi. Mahkemenin açıklaması “sanal paraların sahiplenilemeyeceği” üzerine oldu.

Geçtiğimiz yıl MtGox’un çökmesinden sonra Kyoto’da bir adam 458 bitcoin kaybetmişti. Yani yaklaşık 31 milyon yen(692bin TL) tutarındaki kaybı karşılığında tazminat davası açtı.

Fakat Tokyo Bölge Mahkemesi “Sanal paranın sahipliğe tabi olmadığı” gerekçesiyle davayı reddetti.

Mahkemenin hâkimi Masumi Kurachi, Japonya yasalarına göre yalnızca bir yer işgal eden ve kontrolü mümkün olabilen şeylerin sahiplenebileceğini belirtti ve böylece bitcoinlerin iadesi rafa kalktı.

Bu örnek gösterdi ki kullanıcılar arasındaki işlemler karşılıklı olmalı çünkü üzerinde herhangi bir denetim ve uygulama yapılamıyor.

facebook müşteri hizmetleri

bitcoin

Kayıp Bitcoinler

MtGox şirketi 2014 Şubat ayında Japon hükümetine iflas koruma başvurusunda bulunduğunda piyasa değeri 240 Milyon Sterlin olan 850.000 bitcoini kaybetmişti.

Tüm kullanıcılar işin başından beri sanal paraların bu gibi durumlarda ne olacağını merak ediyorlardı. Bu durum sanal paranın güvenliği konusunda endişe yarattı.

Ve geçtiğimiz yıl Kuzey Amerika’da sadece bu konular üzerine bir mahkeme kuruldu.

En son MtGox’un CEO’su Mark Karpeles bitcoinlerin kaybolmasıyla ilgili olduğu suçlamasıyla tutuklandı.

Bitcoin’in geliştiricisi Mike Hearn, yaptığı açıklamada dava sonucu hakkında çok şaşırdığını bildirirken pek çok ülkede Bitcoin’in yasal statüsünün hala tartışıldığını ekledi.

Bu durumun Bitcoin üzerine kötü etki yarattığını belirten Hearn, hala pek çok büyük şirketin Bitcoin üzerine ödeme kabul etmediğini ve sisteme olan güvensizliğe dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir