Konsola Para Yetişmediğinde: En İyi 10 Emülatör

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Söz konusu oyunlar olduğu zaman “neden falanca konsolun oyunlarını oynamıyorum” sorusunun milyon tane cevabı var bu ülkede. Ama en başta şu gelir; “konsol çok pahalı”. İlk başta bu ucuz bir bahane gibi görünse de durum gerçekten böyle. Konsollar çok pahalı arkadaşlar. Özellikle son aylarda doların arşa değme çabalarından sonra konsol ve oyun olmak son derece zorlaştı.

Neyse ki bu durumdan bizi kurtarabilecek şahane programlar var; emülatörler. Basitçe konsolun işletim sistemini taklit ederek oyunu açmaya yarayan bu programlar çoğu oyuncunun dostu olmuştur. Biz de bu güzel programlar için bir liste çıkararak siz genç ve toy beyinleri oyunculuğun derin sularını tanıtmaya devam edelim istedik.

İşte şu an bulabileceğiniz en iyi 10 emülatör…

Dolphin

Platform: Nintendo GameCube/Wii

İlk başta hayatına sadece GameCube emülatörü olarak başlayan Dolphin, adını da GameCube’ün prototip adı olan Dolphin’den alıyor. Daha sonra Wii’nin de satışa çıkması ile bünyesine Wii desteği de katan emülatör, eğer yeterli bir sisteminiz varsa sizi ekstra konsol alma zahmetinden kurtarıyor.

Wii kumanda desteği de sunan emülatörün tek sıkıntısı online konusunda sorunlu olması, o da Wii sunucularının kapatıldığını düşünürsek çok büyük bir sorun olmaktan çıkıyor.

DeSmuME

Platform: Nintendo DS

Her ne kadar NO$GBA daha çok kullanılsa da DeSmuME bu konuda NO$GBA’dan çok daha işe yarar bir emülatör. Özellikle online konusunda yaptıkları ile göze çarpan bu emülatör istediğiniz grafik ayarını da seçmenize olanak tanıyor ve grafikleri çoğu oyunda yumuşatmanıza yarıyor. Ha bir de, NO$GBA’yı tam ekran oynayamazsınız ama DeSmuME’yi oynayabilirsiniz… Şey, en azından biz kullanırken öyleydi.

VirtuaNES

Platform: NES

Tıpkı emüle ettiği konsol gibi oldukça basit ve kullanıcı dostu bir emülatör VirtuaNES. Diğer emülatörler gibi deneysel şeyler denemeyerek sadece yapması gereken şeye, yani oyunu açmaya odaklanan bu emülatörle yine de grafikler üzerinde ufak ayarlamalar yapabilirsiniz. O da en fazla widescreen ya da normal ekran ayarında gidip gelmekten ibaret. NES oyunlarını oynamak için en iyi alternatifiniz bu.

PCSX2

Platform: PS2

Neredeyse hepimizin evinde bir PS2 var, evet. Türkiye’de NES klonlarından sonra en yaygın olan konsol PS2 iken kim emülatör kullanır bilmiyoruz. Ancak eğer kullanacak biri olursa onun için en iyi alternatif bu olacak. Tıpkı Dolphin gibi eğer ideal bir sisteminiz varsa her türlü PS2 oyununu istediğiniz gibi açabileceğiniz PCSX2’de dilerseniz türlü çılgınlıklar yaparak grafikleri daha da yükseltebilirsiniz, tabii eğer 10FPS’de oynamak istiyorsanız…

facebook müşteri hizmetleri

ePSXe

Platform: PSOne

Bu, sevgili okurlar, gerçek bir tutkunun öyküsüdür. Bu emülatör ne zaman çıktı bilemeyiz, ancak çoğumuzun kullandığı bir emülatör olduğundan eminiz. Bir dönem korsan CD’cilerden yolu geçen herkesin eline geçen Tekken 3 PC versiyonu ePSXe ile çalışıyordu ve oldukça da güzel çalışıyordu. Alternatifleri var mı? Evet, ancak hiç biri ePSXe kadar uzun süre piyasada kalmadı. ePSXe Türkiye’de en yaygın emülatör olabilir belki de.

Fusion

Platform: Sega

Platform olarak sadece Sega yazdık çünkü Fusion (ya da Kega Fusion) Dreamcast dışındaki tüm Sega konsollarının oyunlarını emüle edebiliyor. Dreamcast haricinde aklınıza gelebilecek tüm Sega oyunlarını kolayca oynayabileceğiniz bir emülatör olan Fusion’ın tek sıkıntısı kontrolleri ayarlamak. Onun dışında Sega’ya giriş biletiniz bu emülatör, zaten bu zamanda adam gibi bir Mega Drive bulamazsınız ki.

MAME

Platform: Arcade

Eğer Türkiye’deki en popüler emülatör ePSXe ise dünyadaki en popüler emülatör MAME, yani Multiple Arcade Machine Emulator’dır. 2000’li yılların başlarına kadar çıkan tüm Arcade oyunlarını rahatlıkla oynayabileceğiniz MAME ile Street Fighter’dan Sega Rally’e kadar aklınıza gelebilecek tüm Arcade oyunlarını oynayabilir, nostalji yaşayabilirsiniz. Bazı ruh hastaları Tekken 6 gibi yeni Arcade oyunlarını da MAME ile açmanın üzerinde çalışıyor, hatta başaran bile var. Durduğunuz kabahat, açın indirin.

Project64

Platform: Nintendo 64

Eğer arkadaşlarınızla Super Smash Bros 64 oynamak istiyorsanız bu emülatörden daha iyisini bulamazsınız. Hatta Nintendo 64 oynamak istiyorsanız direkt en iyi emülatör bu. Arayüz açısından Dolphin’in ilkel versiyonu gibi dursa da oldukça kaliteli ve kullanışlı bir emülatör Project64. Bir de USB çıkışlı bir N64 kontrolcüsü bulursanız sizden iyisi yok, inanın.

Virtual Boy Advance

Platform: Game Boy Advance

Game Boy Color emülatörü Virtual Boy’un da yapımcısı olan ekipten çıkan Virtual Boy Advance, GBA için bulabileceğiniz en iyi emülatör. Tıpkı VirtuaNES gibi sadece yapması gereken şeye odaklanan bu emülatör, Hamachi yoluyla online oyunlara bile izin veriyor. En iyi emülatörlerden biri, ama en iyisi değil, çünkü…

PPSSPP

Platform: PSP

Şimdiye kadar insan evladından çıkmış en iyi emülatör PPSSPP’dir. Mükemmel arayüzü, grafik ayarları, touchscreen desteği, homebrew uygulamaları çalıştırması… Basitçe bildiğimiz PSP’nin işletim sisteminden emülatör yapmışlar desek yalan olmaz. Daha önce hiç düzgün PSP emülatörü yokken güneş gibi doğan PPSSPP, en büyük alkışı online desteği ile alıyor. DLC satın almak dışında internet üzerinden her şeyi yapabildiğiniz PPSSPP’ye PSP’niz olsa bile bağlanacaksınız, hatta PSP’yi elinize almak bile istemeyeceksiniz. Güvenin bize.

Her şeye rağmen siz yine de alabilirseniz tüm konsolları orijinal olarak bulun, alın, oyunlarını da orijinal edinin. Ancak konsol fiyatlarını hesaba katarsak o zamana kadar emülatörler en iyisi. Şimdi izin verirseniz yazar gidip PPSSPP ile Monster Hunter Portable 3rd oynayacak.

2 thoughts on “Konsola Para Yetişmediğinde: En İyi 10 Emülatör

 • 28 Temmuz 2015 at 19:12
  Permalink

  Project64’de kardeşim ile mario party 3 oynuyoruk hileli hemde xd

  Desmume desen zaten tam yerini bulmuşsun. Mario and Luigi: Bowser’s inside story için çokmu çok ideal

  Visualboy advance oooo güzel mario kart super circuit *-*

  Dolphin içinse, Luigi’s Mansion , Super Mario Sunshine ve Super Paper Mario tam benlik zaten o emulatorde oynayrum

  Reply
 • 28 Temmuz 2015 at 18:12
  Permalink

  Project64’de kardeşim ile mario party 3 oynuyoruk hileli hemde xd

  Desmume desen zaten tam yerini bulmuşsun. Mario and Luigi: Bowser’s inside story için çokmu çok ideal

  Visualboy advance oooo güzel mario kart super circuit *-*

  Dolphin içinse, Luigi’s Mansion , Super Mario Sunshine ve Super Paper Mario tam benlik zaten o emulatorde oynayrum

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir