Köpük Şarj ile Şarj Doldurma

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Beyaz eşya kartonlarından çıkan beyaz köpüklerle birçoğumuz oyun oynamışızdır. Hani duvara sürtüldüğünde kar yağışı gibi bir görüntü sergileyen, evin içinde yaptığımız için de annemizden azar işittiğimiz köpüklerle. İşte tüm bu oyunların sonunda hemen çöp kutusuna atılan köpükler son yıllarda yapılan ve gerçekleştirilen çalışmalar sonucu akıllı telefonlarda pil ömrünü uzatmak için kullanılıyor.

Perdeue Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda bu köpüklerle bir makine yapıldı ve bu makine sayesinde akıllı telefonlarda pil ömrü uzatıldığı tespit edildi. Perdeue Üniversitesi’nin laboratuvarlarında yapılan örnek çalışma sonucu 300 defa şarj edilen telefonlarda en küçük bir kapasite kaybı yaşanmıyor. Ayrıca şöyle de bir olay var ki kullanılan malzeme yalnızca köpük. Dolayısıyla olabildiğince yapımı kolay ve son derece ucuz bir makine.

facebook müşteri hizmetleri

Konu ile ilgili araştırmalar hala devam ederken bu köpükler belki de ilerleyen süreçte lithium-ion bataryaların ham maddesi olarak kullanılabileceği düşünülüyor. Ayrıca yıllar sonra aldığımız telefonların içinden de çıkacak olan köpükleri tekrar yeni batarya yapmak üzere üretici firmaya gönderebiliriz.

Bugüne kadar yalnızca çocukların oyun oynama maddesi olan köpüklerin bir gün akıllı telefonlarda kullanılacak şarj edici alet olarak kullanılabilir olması hayali gerçek olabilir. Böylece belki bir çok maliyet azalacak ve hiç umulmadık bir malzeme ham madde olarak kullanılabilecek.

Dolayısı ile evlerde çocukların oyun oynadıkları malzeme artık annelerin kızmadıkları bir ham madde olma yolunda ilerliyor. Bakarsınız ki bir gün bu malzemelerle gerçekten akıllı telefonların şarj ömrünü uzatacak gerçek bir cihaz hayata geçer ve bizler de her yerde bulduğumuz bu köpükleri üretici firmalara ileterek yeni bir sektör oluşturulabilir. Dolayısıyla hem para kazanarak bir yandan da telefonlarımızın şarj ömrünü uzatabilir. Neden olmasın? Kim bilir o zaman anneler de çocuklarına kızmaktan vazgeçerek, para kazandıkları için memnun bile olabilirler.

Teknoloji gelişiyor ve bizlere bu süreçte daha ne gibi sürprizler hazırlıyor hep birlikte göreceğiz. Olmaz denilen şeylerin bile gerçekleştiği teknoloji dünyası sürprizlerle dolu yepyeni bir dünya olmaktan geri kalmıyor.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir