Kulaklık Önerileri ve Seçimleri

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Kulaklık seçilirken oldukça dikkatli olunmalıdır. Her insanın kulak ve müzik zevki başkadır. Bu yüzden her zevke, kulağa hitap eden türde kulaklıklar vardır. Eğer Bas ağırlıklı müzik türlerini seviyorsanız ve EDM ve diğer elektronik müzik türlerini dinliyorsanız bas sesi ön plana çıkartan kulaklıklar tercih edilmelidir. Tercihiniz Blues ve Jazz türlerinde ise sesi olduğu gibi doğal veren kulaklıklar tercih edilmelidir. Bu yüzden de kulaklık önerileri sık sık karşınıza çıkar.

İlkönce, alacağınız kulaklığı mümkünse Amazon‘dan, Ebay‘den veya yurtdışında herhangi bir yerden almanızı öneririm. Fiyatlar ülkemide diğer ülkelere göre oldukça yüksek. Sizin için bu bir sorun değilse ve kargo işleri ile de uğraşmak istemiyorsanız Türkiye’den de alabilirsiniz.

Yapılacak İşe Göre ve Bütçeye Göre Kulaklık Önerileri

Eğer spor yaparken ve gündelik yaşamda kullanmak için bir kulaklık arıyorsanız, On-Ear (kulak dışı) veya Ear-Bud (kulakiçi) kulaklıklar daha rahattır ve koşma/yürüme gibi aktivitelerde over-ear’lar gibi çok terletmez. Genel olarak bası, Over-Ear’lara göre daha yüksektir ve her tarz müzik için uygun kulaklıklardır.

Eğer evde en yüksek performanslı, sesi olduğu gibi doğal (nötr) veren kulaklıklardan kullanmak istiyorsanız, Over-Ear kulaklıklar özellikle stüdyo ve ev için oldukça uygundur. Ben kendinize en uygununu araştırmanızı da tavsiye ederim fakat benim önereceğim opsiyonlar şunlar:

Spor ve Gündelik Yaşam İçin Kulaklıklar

Bana göre $100 altında en iyi ear-bud (kulak içi) kulaklık: Shure SE215. Bütçeniz biraz daha kısıtlı ise Sennheiser CX300 II de idealdir. Eğer Bluetooth arıyorsanız Jaybird BlueBuds X sizin için en uygun kulaklık bile olabilir. Onu da düşünün derim.

$100 altında en iyi on-ear (kulak dışı) kulaklık: Sennheiser Momentum On-Ear. Bütçeniz biraz daha dar ise Koss PortaPro da idealdir.

facebook müşteri hizmetleri

shure se215 ve sennheiser momentum
Shure SE215 (Soldaki) ve Sennheiser Momentum (Sağdaki)

 

Stüdyo ve Ev Kullanımı İçin Kulaklıklar

Bana göre $100 altında en iyi stüdyo ve ev kulaklığı Audio-Technica M40X. Bu kulaklığın oldukça doğal bir sesi vardır ve sesi olduğu gibi verir. Stüdyo için oldukça iyidir. Çıkarılabilir ve değiştirilebilir kablosu da bir avantaj tabii. Ancak siz daha çok müzik için istiyorsanız ve bütçenizi biraz daha yükseltme şansınız var ise Sennheiser HD598 tam size göre bir kulaklık.  Bası ATH-M40X’e göre daha iyidir ve tüm tarzlara uygundur. Noise-Cancelling (sesi yalıtan) bir kulaklık isterseniz Solitude XCS adlı kulaklığı öneririm.

audio technica m40x ve sennheiser hd598
Audio-Technica M40X (Soldaki) ve Sennheiser HD598 (Sağdaki)

 

Önerilebilecek Diğer Kulaklıklar

Audio-Technica M50X: ATH-M40X’in bir üst modeli, bası biraz daha iyidir. Çıkarılabilir kablo isterseniz HD598’e tercih edebilirsiniz.

Sennheiser HD558: HD598’in bir alt modeli. Amazon’da çok fiyat farkı olmadığından (5 Dolar) HD598’i önerdim. Hem görüntüsüyle, hem de sesiyle.

AKG K271 MK II: $100 altı, özellikle stüdyo için uygun bir kulaklık. Uzun periyot kullanımlarda çok rahat değildir, o yüzden M40X’i önerdim fakat biraz daha yalıtım isterseniz AKG’yi de düşünebilirsiniz.

Dediklerimi göze alarak internetten biraz bakarsanız kendinize en uygun kulaklığı bulacağınızdan eminim. Önermesi benden, seçim sizden!

AKG K271 MK II
AKG K271 MK II

 

Yazan: EREN POLAT

2 thoughts on “Kulaklık Önerileri ve Seçimleri

 • 27 Nisan 2015 at 18:33
  Permalink

  Merhabalar. Bas agırlıklı edm tarzı müziği daha çok seven birisiyim. Ama kimi zaman ruh haliyle değişken olarak tarzın dışına çıkabiliyorum. Kısacası bası temiz veren ve alternatif funk tarzı müziklerde de güzel bir kalite alabileceğim önerilerinizi fiyat aralığıyla beraber yorumlar mısınız. genel olarak açık havada dinlemeyi seviyorum 🙂 ilginize teşekkürler

  Reply
 • 27 Nisan 2015 at 17:33
  Permalink

  Merhabalar. Bas agırlıklı edm tarzı müziği daha çok seven birisiyim. Ama kimi zaman ruh haliyle değişken olarak tarzın dışına çıkabiliyorum. Kısacası bası temiz veren ve alternatif funk tarzı müziklerde de güzel bir kalite alabileceğim önerilerinizi fiyat aralığıyla beraber yorumlar mısınız. genel olarak açık havada dinlemeyi seviyorum 🙂 ilginize teşekkürler

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir