Küresel İnternet Trafiği 1 Zettabaytı Geçti

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Cisco tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılındaki küresel internet trafiği bir zetttabayt boyutunu aştı. Son beş yılda tam 5 kat artış gösteren bu grafik artmayada devam ediyor. Bahsi geçen konunu rakamı ise bir zettabayt, bir trilyon gigabayta eş değer oluyor.

facebook müşteri hizmetleri

Bu boyut diğer bir anlatım ile 667 trilyon film ve 152 milyon yıl boyunca izlenebilecek bir video boyutuna eş değer anlamına geliyor. Ayrıca 1 zettabaty 1,000,000,000,000,000,000,000000 bayt ile eşit anlama geliyor. Cisco firmasının açıklamasına göre mobil veri kullanımının hızla artmasından dolayı 2020 yılında bu rakamlar ikiye katlanacak ve her yıl mobil verideki kullanım oranı %57 olarak artmakta. Tabi en çok etmen olan neden ise geniş bant kullanımı.
2

Hızla artan internet trafiği beraberinde çevrimiçi video hizmetlerine yönelik yapılan altyapı çalışmalarını arttırdı. Veriye susamış olan video akışı kullanılan verinin %41’ini elinde tutuyor. 2019’da bu oranın %54’e yükselmesi bekleniyor.
PC’nin veri kullanımındaki yeri ise yarından az. TV, akıllı telefonlar ve tabletlerin kullandığı veri PC’yi geçmiş durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir