Linux Ekran Görüntüsü Nasıl GIF Kaydedilir?

facebook android iphone ayarlari

Müşteri Hizmetleri. Yazıyı Beğendin mi?

Daha önce sizlere “Simple Screen Recorder ile Linux’ta Oyun Videolarını Kaydedin” başlıklı yazımızda Linux üzerinde oyun ve diğer uygulamaların videolarını nasıl kaydedeceğinizi anlatmıştım fakat Linux ekran görüntüsü ile ilgili pek bir şey bahsetmemiştim. Şimdi ise Linux ekran görüntüsü nasıl GIF olarak kaydedilir ondan bahsedeceğim.

Linux Ekran Görüntüsü Nasıl GIF Olarak Kaydedilir

Video çekmek varken neden GIF olarak çekelim diye sorabilirsiniz. Video olarak çekip sonradan GIF’e çevirme zahmetinden kurtulmuş olacaksınız.

Byanz adlı konsol üzerinden çalışan bir uygulama sayesinde X desktop’ın görüntüsünü hareketli GIF olarak kaydedebileceksiniz. Byanz’ın geliştirilmesi yıllar önce durdurulmasına rağmen, Ubuntu 14.10 üzerinde hala sorunsuz bir biçimde çalışıyor.

facebook müşteri hizmetleri

 

Kurulum

Ubuntu 14.04 ve üzeri için Byanz, depolarda mevcut. İsterseniz Ubuntu Software Center içinde aratabilir ya da konsolda aşağıdaki komutu vererek kurulumunu sağlayabilirsiniz.

sudo apt-get install byanz

Fedora kullanıcıları da Byanz’ı yükleyebilirler. Bunun için konsoldan

sudo yum install byanz

komutunu vermeleri yeterli.

 

Kullanım

Byanz’ın komutu byanz-record. Kayıta başlamak için konsola

byzanz-record -d SÜRE –delay=GECİKME -x X-KORDİNATI -y Y-KORDİNATI -w GENİŞLİK -h YÜKSEKLİK DOSYAİSMİ

komutunu vermeniz yeterli. Dikkat etmeniz gerekn nokta ise büyük harflerle yazdığım yerleri kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenlemeniz gerekiyor. Örneğin;

byzanz-record -d 10 –delay=5 -x 0 -y 0 -w 1440 -h 900 desktop-animation.gif

komutunda olduğu gibi; SÜRE kısmına 10 dedim. Bu sayede GIF’imizin uzunluğu 10 saniye olacak. GECİKME kısmına 5 verdim. 5 saniye aralıklarla kaydedilecek. X-KORDİNATI ve Y-KORDİNATI kısımlarına ise masaüstü çözünürlüğümüzü vermemiz yeterli.

Tech Kafa

Müşteri hizmetleri / Destek hattı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir